Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

25 października w Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II (Galeria Porczyńskich) w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia medali osobom i instytucjom najbardziej zasłużonym dla misji.

Wzięli w niej udział przedstawiciele środowisk misyjnych w Polsce: członkowie i konsultorzy Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, członkowie kapituły Medalu „Benemerenti”, nagrodzeni i nominowani do Medalu, misjonarze i misjonarki, dyrektorzy Papieskich Dzieł misyjnych i delegaci biskupa ds. misji, referentki i referencji misyjni w zgromadzeniach zakonnych, osoby zaangażowane w animację i formacją misyjną w diecezjach i parafiach.

Kapituła Medalu pod przewodnictwem bp. Jana Piotrowskiego postanowiła nagrodzić Medalem 3 misjonarzy, którzy całe swe życie poświęcili misjom.

Pierwszym z odznaczonych jest abp Wilhelm Józef Kurtz, werbista, na misjach w Papui Nowej Gwinei od 1967 r. Przez 13 lat posługiwał w prowincji Simbu, w misji Mai, gdzie był pierwszym polskim misjonarzem i organizatorem od podstaw życia religijnego. Wybudował na tym terenie 3 kościoły, mały szpital i 3 szkoły podstawowe. W 1981 r. przeszedł do misji Koge i otrzymał nominację na wikariusza generalnego nowoutworzonej diecezji Kundiawa. Tutaj podjął się organizacji struktur diecezjalnych od podstaw. Po 18 latach pracy jako ordynariusz, w 2000 r. został mianowany arcybiskupem metropolitą archidiecezji Madang, gdzie utworzył 80 szkół dla dzieci i młodzieży oraz szkoły katechetyczne i szpitale. W 2010 r. abp Kurtz zrezygnował ze względu na wiek, ale nadal pełni funkcje duszpasterskie.

Drugą osobą odznaczoną medalem jest Dominika Szkatuła, która od 36 lat pracuje na misjach wśród Indian w Peru. Przez wiele lat służyła trędowatym, a od 2015 r. jest koordynatorką generalną duszpasterstwa w Wikariacie Apostolskim San Jose de Amazonas. Jest także koordynatorem generalnym duszpasterstwa Indian. Zajmuje się katechizacją dzieci, duszpasterstwem młodzieży, formacją animatorów wspólnot chrześcijańskich. Współpracuje z organizacjami indiańskimi i metyskimi w obronie ich ziemi, lasów i rzek. Jest członkiem Sieci Kościelnej dla Amazonii Kontynentalnej. Obecnie przygotowuje dokumenty dla Specjalnego Synodu Biskupów na temat Amazonii.

Trzecim z odznaczonych jest ks. Stanisław Stanisławek, misjonarz fideidonista z archidiecezji lubelskiej, który przepracował w Zambii 11 lat. W 1987 r. przeniósł się do Kamerunu, gdzie przez 30 lat dał się poznać jako gorliwy misjonarz, organizator ośrodków duszpasterskich, budowniczy kościołów, kaplic, szkół i przedszkoli katolickich oraz ośrodków zdrowia.

W 2018 roku Kapituła Medalu spośród 112 zgłoszonych kandydatów do Medalu wybrała 12. Są wśród nich misjonarki i misjonarze aktualnie pracujący na misjach, księża diecezjalni, siostry zakonne oraz świeccy angażujący się w animację i formację misyjną, wspierający misje duchowo i materialnie.

Wśród osób nagrodzonych w kategorii „za zasługi w dziele misyjnym” znaleźli się: ks. January Liberski, fideidonista z archidiecezji katowickiej, który spędził 40 lat na misjach w Zambii i Zimbabwe oraz 4 lata w Kazachstanie; prof. Wacław Leszek Nahorski, kierownik Kliniki Chorób Tropikalnych i Pasożytniczych przy Akademickim Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni, gdzie od wielu lat, dzięki jego zaangażowaniu i życzliwości, leczą się misjonarze i misjonarki przyjeżdżający na urlopy do kraju; prof. Wacław Nahorski, który współpracuje z Ośrodkiem Sao Lucas w Kifangondo (Angola), pełniąc nad placówką nadzór merytoryczny; s. Jolanta Karolina Bajak ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny – Starowiejskich,  która od 1945 r. posługiwała w Zambii, zajmując się sierotami na placówce w Kasisi, następnie była administratorką szpitala w Katondwe a w latach 1980-1987 zajmowała się duszpasterstwem dzieci i młodzieży w Kabwe, obecnie zaś pracuje na placówce w Kasisi opiekując się chorymi oraz dziećmi w sierocińcu.

Wśród nagrodzonych w kategorii „pomoc modlitewna i duchowa” znaleźli się: ks. prał. Stanisław Wojdak, były misjonarz w Republice Środkowoafrykańskiej, a obecnie wicedyrektor Wydziału Misyjnego Kurii i ojciec duchowny fideidonistów tarnowskich, który jest założycielem Ogniska misyjnego w Wyższym Seminarium Duchownym i Legionu Misyjnego; Ewa Zachwieja, która od 25 lat pracuje w szkole, gdzie prowadzi ognisko misyjne, wydaje gazetkę, reżyseruje przedstawienia misyjne i prowadzi grupę misyjną w parafii oraz współpracuje z dyrekcją krajową Papieskich Dzieł Misyjnych; Jolanta Alibożek, która od 30 lat prowadzi grupę Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary w Bieczu organizując modlitwy, czuwania oraz pierwsze piątki miesiąca w intencji misji.

Wśród nagrodzonych w kategorii „pomoc materialna i finansowa misjom” znaleźli się: ks. Jan Szczepaniak, proboszcz parafii Chałupki Dębniańskie, przez którego Kapituła pragnęła wyrazić wdzięczność Stowarzyszeniu Misyjno-Charytatywnemu „Missio Misericordiae”, powstałemu w parafii w styczniu 2004 r. z inicjatywy o. Zdzisława Grada SVD; s. Anna Lisiecka z prowincji łódzkiej Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP, która od 1950 r. pracowała jako katechetka, zachęcając młodzież do wspierania misji, oraz jest inicjatorką akcji „Góra Grosza” w swoim Zgromadzeniu; Władysław Grochowski, prezes Grupy „Arche” z Siedlec, który w 2017 r. sfinansował budowę szkoły i zaplecza edukacyjnego w Busso w Czadzie.

Wśród nagrodzonych w kategorii „informacja medialna” zostali odznaczeni: Dwumiesięcznik „Misyjne Drogi”, który od 35 lat informuje o sytuacji misjonarzy w świecie, prowadzi formację misyjną, przekazuje parafiom materiały do animacji misyjnej; Wydawnictwo „Missio-Polonia”, obchodzące 25-lecie swej działalności, które prowadzi działalność wydawniczą i przygotowuje publikacje misyjne, a także bierze udział w animacji misyjnej, kongresach, bezpośrednio pomaga misjonarzom, organizuje Szkołę Animatora Misyjnego; Tygodnik Katolicki „Gość Niedzielny”, który od wielu lat informuje czytelników o najważniejszych wydarzeniach misyjnych, prezentuje pracę misjonarek i misjonarzy oraz uczestniczy w promowaniu działań na rzecz misji.

Medal „Benemerenti in Opere Evangelizationis” został ustanowiony przez Komisję Episkopatu Polski ds. Misji i wręczony po raz pierwszy w ubiegłym roku. Jest przyznawany w 4 kategoriach: „za zasługi w dziele misyjnym”, „pomoc modlitewna i duchowa”, „pomoc materialna i finansowa misjom” oraz „informacja medialna”. Kategorie zasług zostały uwidocznione na awersie Medalu. Na jego rewersie znalazły się słowa zachęty: „Podziel się Chrystusem”.

foto episkopat.pl i PDM

Zobacz też:
>>Medal dla Wydawnictwa Missio-Polonia

Gala wręczenia medali „Benemerenti in Opere Evangelizationis”, 25 X 2018 r.