Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Obchody Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego, a także zapowiedź Synodu Misyjnego Dzieci w 2021 r. były głównymi tematami jesiennego spotkania dyrektorów diecezjalnych Papieskich Dzieł Misyjnych oraz reprezentantów środowisk misyjnych w Polsce. Odbyło się ono w dniach 10-11 września 2019 r. w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie.

Rozpoczęcia zebrania dokonał dyrektor krajowy PDM ks. Tomasz Atłas, który po przywitaniu uczestników zaprosił do podjęcia refleksji nad zbliżającym się Nadzwyczajnym Miesiącem Misyjnym – jak go przeżyć, jak wykorzystać przygotowane pomoce oraz jak rozpocząć wraz z tym wydarzeniem nowy etap pracy w animacji i współpracy misyjnej.

Następnie bp Jerzy Mazur, przewodniczący Komisji Episkopatu ds. Misji, przedstawił program świętowania Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego i zaprosił wszystkie środowiska misyjne w Polsce, aby swoim misyjnym świadectwem otwierali serca wiernych w Polsce na misyjne potrzeby Kościoła: Czyńmy misyjny raban w całej naszej Ojczyźnie – zachęcał. Zapowiedział także przygotowania do V Krajowego Kongresu Misyjnego, który ma się odbyć w czerwcu 2021 r. pod wstępnym hasłem: „Słuchać, by działać”. Jego celem będzie ożywienie misyjnego zapału poprzez ukazanie piękna powszechnego powołania misyjnego i zapoznanie się ze współczesnymi wyzwaniami misyjnymi. Na koniec bp Mazur życzył dobrego i owocnego przeżywania Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego.

W kolejnych wystąpieniach swoją działalność zreferowali przedstawiciele agend Konferencji Episkopatu Polski ds. Misji: Centrum Formacji Misyjnej, MIVA Polska, Dzieła Pomocy „Ad Gentes”.

Pierwszy dzień zebrania zakończył się Mszą św. pod przewodnictwem biskupa Mazura. W homilii przewodniczący KEP ds. Misji wezwał środowiska misyjne do bycia solą ziemi nadającą misyjny smak Kościołowi w Polsce.

Wieczorem, podczas Apelu Jasnogórskiego, ks. Tomasz Atłas – modlitwą zaproponowaną przez papieża Franciszka na Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny – wprowadził uczestników w atmosferę tego zbliżającego się nadzwyczajnego czasu. Modlitwa ta będzie odmawiana każdego dnia października podczas Apelu Jasnogórskiego.

W drugim dniu zebrania sekretarze krajowi poszczególnych Papieskich Dzieł Misyjnych podsumowali mijający rok i przedstawili program działalności na nowy rok.

Sekretarz krajowy PDRW i PDPA ks. Maciej Będziński podsumował osiem ostatnich lat ofiarności wiernych w Polsce na rzecz Papieskiego Dzieła św. Piotra Apostoła. W latach 2011-2015 wyniosła ona ponad 537 tys. dolarów USD, z których zrealizowano za pośrednictwem Sekretariatu Generalnego PDPA wiele projektów na różnych kontynentach.Następnie ks. Będziński przedstawił ofiarność na akcję AdoMiS – Adoptuj Misyjnych Seminarzystów. Od 2013 r. włączyło się w tę akcję 1012 ofiarodawców. Natomiast w akcji „Misyjny Bukiet” od 2016 r. wzięło udział 41 ofiarodawców, w tym 16 neoprezbiterów.W sumie zebrano 46 tys. złotych, które przeznaczono na wsparcie dwóch seminariów misyjnych (w Peru i na Madagaskarze). Ostatnie przedsięwzięcie PDPA w Polsce to akcja „Pomagam.pl” – czyli zbiórka internetowa pod hasłem „Kuchnia i woda” na rzecz wsparcia seminarium misyjnego na Madagaskarze.

Natomiast Sekretariat Krajowy PDRW w mijającym roku zorganizował drugi stopień Szkoły Animatorów Misyjnych, w którym uczestniczyło około 40 osób. Zaplanował też pierwszy stopień SAM na koniec czerwca 2020 r.oraz wyjazdy animacyjne do parafii, a także rekolekcje w Adwencie i Wielkim Poście w 2020 r.Ks. Będziński przedstawił także współpracę Dzieła ze Stowarzyszeniem „Żywy Różaniec” oraz zaprezentował działalność Młodzieżowego Wolontariatu Misyjnego PDRW, który tworzy się od 2016 roku.

Z kolei sekretarz krajowy Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci Anna Sobiech, zapowiadając Misyjny Synod Dzieci, który ma się odbyć w 2021 r., przedstawiła wstępny program Synodu i zaprosiła do współpracy w jego organizowaniu. – Szukając odpowiedzi na pytanie o kształt przyszłych kongresów misyjnych dzieci w obliczu wyzwań i potrzeb naszych czasów, chcemy z jednej strony uniknąć form przestarzałych i nudnych dla percepcji współczesnego dziecka, a z drugiej strony zachować to, co w krajowych kongresach było cenne i niepowtarzalne: doświadczenie spotkania z dziećmi z całej Polski i innych krajów świata, doświadczenie Kościoła różnorodnego kulturowo, poczucie mocnej wspólnoty wiary i modlitwypodkreśliła.

Ojciec Luca Bovio, sekretarz krajowy Papieskiej Unii Misyjnej, przedstawił pracę animacyjną prowadzoną w seminariach diecezjalnych i zakonnych oraz prosił dyrektorów diecezjalnych o zachęcanie kapłanów do włączania się w działalność PUM. Zaprosił także do uczestnictwa w sympozjum i nocnym czuwaniu na Jasnej Górze w dniach 7-8 grudnia tego roku.

Zebranie zakończono Mszą św., której przewodniczył ks. Tomasz Atłas. Dyrektor Krajowy zaznaczył w homilii, że podczas zarówno przygotowania, jak i świętowania Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego chodzi nie tylko o budzenie u innych ducha misyjnego, ale także o przemianę serc tych już zaangażowanych. – Niech więc przeżywanie Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego zmobilizuje do wielkiej przemiany cały Kościół w Polsce – wezwał.

W zebraniu wzięło udział ponad 100 osób. Oprócz dyrektorów diecezjalnych PDM uczestnikami byli promotorki i promotorzy misyjni zakonów żeńskich i męskich oraz animatorzy świeccy.

mk/pdm

NO COMMENTS