Od tygodnia w Ośrodku dla Niewidomych Dzieci w Laskach pod Warszawą przebywają niewidomi pielgrzymi Światowych Dni Młodzieży, którzy przyjechali z placówek misyjnych Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża. Młodzież ze szkoły dla niewidomych w Bangalore w Indiach oraz z misji „Siloe” w Republice Południowej Afryki przybyła w towarzystwie sióstr posługujących w tamtejszych placówkach Zgromadzenia.

Od niedzieli 17 lipca niewidomi pielgrzymi Światowych Dni Młodzieży byli nieustannie na „pielgrzymim szlaku”, odwiedzając miejsca znaczące dla historii i kultury Polski.

W Żelazowej Woli zwiedzili rodzinny dom Fryderyka Chopina, mając jednocześnie okazję wysłuchania koncertu Szymona Nehringa. Następny dzień poświęcony był na nawiedzenie grobu bł. Ks. Jerzego Popiełuszki wraz z Kościołem św. Stanisława Kostki i muzeum, a wieczorem wysłuchali Requiem Mozarta w Kościele Seminaryjnym w Warszawie.

Wśród spotkań nie zabrakło tych z ofiarodawcami biorącymi udział w akcjach Sióstr Franciszkanek dotyczących Adopcji Serca, którzy podejmowali pielgrzymów z prawdziwie tradycyjną staropolską gościnnością.

Młodzież z Indii i RPA – będąc gośćmi w Laskach – mogła jednocześnie poczuć się choć przez jedno popołudnie gospodarzami, podejmując absolwentów zaprzyjaźnionego w Indiach Ośrodka Rehabilitacji Trędowatych Jeevodaya.

Na tym „pielgrzymim szlaku” do Krakowa, niewidomi pielgrzymi zawitali do Zamku Królewskiego w Warszawie,  interaktywnego Muzeum Chopina, dotknęli ułamka polskiej historii w Muzeum Powstania Warszawskiego, przeprowadzali ciekawe doświadczenia w Centrum Nauki Kopernik, a Niewidzialna Wystawa przewodnikom niewidomych pielgrzymów pozwoliła poczuć się choć na chwilę w świecie ich niewidomych kolegów. Cały sobotni, szósty już z kole ich dzień pobytu w Polsce, spędzili u Oo. Franciszkanów w Niepokalanowie.

Niedziela zaplanowana została specjalnie na piknik w Choszczówce organizowany wspólnie wraz z Instytutem Prymasa Wyszyńskiego oraz Sekretariatem Misyjnym Jeevodaya, gdzie – obok absolwentów i wychowanków Ośrodka Rehabilitacji Trędowatych Jeevodaya z Indii – wystąpi również i młodzież przebywająca w ośrodkach dla niewidomych prowadzonych przez Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża w Indiach i RPA.

Gdy nie byli na szlaku, Dom Rekolekcyjny w Laskach, w którym mieszkają, tętnił od afrykańskich rytmów. Pragnąc wyrazić swoją wdzięczność siostrom, które przyjęły niewidomych pielgrzymów w Laskach,  goście zorganizowali dla nich piękne i wzruszające spotkanie, w trakcie którego podziękowania zostały wyśpiewane i wytańczone. Akcentem końcowym było odśpiewanie hymnów narodowy RPA i Indii.

(s. Gabriela Szlubowska FSK)