W przedostatnią niedzielę października w Polsce obchodzony będzie, już po raz dziewięćdziesiąty, Światowy Dzień Misyjny nazywany “Niedzielą Misyjną”. W tym dniu w kościołach przeprowadzana jest zbiórka na Fundusz Solidarności Papieskiego Dzieła Rozkrzewienia Wiary.

Światowy Dzień Misyjny w tym roku przypada 23 października i obchodzony będzie pod hasłem „Ochrzczony to znaczy posłany”. Słowa te są jednocześnie tematem papieskiego orędzia na 90. Światowy Dzień Misyjny. 18 października w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie miała miejsce konferencja prasowa, zapowiadająca to wydarzenie.

>>Tekst orędzia na Światowy Dzień Misyjny (pdf)

– Niedziela Misyjna to doskonała okazja, aby uczestniczyć w trosce Ojca Świętego o Kościół na terytoriach misyjnych i o to, aby każdy człowiek mógł być zbawiony, by mógł doświadczyć Bożego miłosierdzia – podkreślił dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych ks. Tomasz Atłas podczas spotkania zapowiadającego ten dzień. Mówiąc o papieskim orędziu na 90. Światowy Dzień Misyjny, ks. Atłas podkreślił, że papież Franciszek wskazuje konkretnie, że mamy zaangażować nasze talenty, naszą kreatywność, nasze siły,  możliwości i modlitwę, po to, aby dzieło misyjne mogło się rozwijać.

Obchodom 90. Światowego Dnia Misyjnego towarzyszy m.in. projekt „Żywy różaniec dla misji” – inicjatywa, zbiegająca się z jubileuszem 190-lecia istnienia dzieła żywego różańca. Jego celem jest wsparcie misji, dzięki modlitwie i ofiarom w wysokości 1 PLN miesięcznie składanym przez poszczególnych członków róż różańcowych w Polsce. Połowa zebranej kwoty pozostaje w diecezjach i służy wsparciu misjonarzy z poszczególnych stron Polski. Pozostałe środki, przekazywane Papieskiemu Dziełu Rozkrzewiania Wiary, pomagają w ukończeniu budowy kaplicy w Naung Kan w diecezji Kyaintong w Myanmarze.

Jak poinformował ks. Maciej Będziński, sekretarz krajowy Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary, fundusze zebrane podczas Niedzieli Misyjnej zostaną przeznaczone na projekty wspierane przez to dzieło. W ubiegłym roku przekazało ono na pomoc Kościołowi misyjnemu 1077568,75 USD.

Konferencja prasowa przed Niedzielą Misyjną, Warszawa, 18 X 2016 r.

Materiały do pobrania:
>>Plakat
>>Informacja prasowa
>>Film
>>Projekty PDRW

NO COMMENTS