– To wydarzenie było bardzo potrzebne – mówił abp Stanisław Gądecki podczas konferencji prasowej podsumowującej zakończone w niedzielę 31 lipca Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. Kard. Stanisław Dziwisz podkreślał zaś atmosferę życzliwości i wzajemnej miłości między młodymi, którzy przybyli na Światowe Dni Młodzieży. 

– Te dni pokazały, że młodzi przyjmują równie entuzjastycznie Ojca Świętego Franciszka, jak przyjmowali Jana Pawła II, że cześć dla Piotra pozostaje w Kościele – mówił abp Stanisław Gądecki, podsumowując wizytę Ojca Świętego do Polski z okazji Światowych Dni Młodzieży. Powiedział, że papież otrzymał od młodzieży potwierdzenie więzi wiary, a młodzi od papieża tchnienie nadziei. W imieniu Konferencji Episkopatu Polski podziękował wszystkim zaangażowanym w organizację tego wydarzenia.

Kard. Stanisław Dziwisz podkreślał atmosferę życzliwości i wzajemnej miłości między młodymi, którzy przybyli na Światowe Dni Młodzieży. – Reakcja młodych na słowa o wojnie i prześladowaniach chrześcijan pokazuje, że  młodzież jest tym przejęta – powiedział. Dodał, że młodzi wprowadzili innego ducha – ducha miłości i solidarności. – Za jakiś czas docenimy, jak to zaowocuje – wskazywał kard. Dziwisz.

Bp Artur Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski i jednocześnie przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Wizyty Ojca Świętego Franciszka podkreślił, że wizyta papieska był ważna też z tego względu, że była to pierwsza pielgrzymka Franciszka do Polski. Zwrócił uwagę na dwa wydarzenia, które wychodziły poza ramy Światowych Dni Młodzieży – Mszę św. na Jasnej Górze z okazji 1050-lecia chrztu Polski i wizytę Ojca Świętego w Auschwitz. – Oświęcim, Brzezinka ukazywały te miejsca, gdzie człowiek oddalony od Boga, który jest miłością, zdolny jest do strasznych rzeczy – mówił bp Miziński.

W wypowiedzi dla Biura Prasowego KEP podkreślił zaś: Wierzę, że to spotkanie z Ojcem Świętym, te dni wydadzą błogosławione owoce w życiu każdego z nas i życiu Kościoła, który jest w Polsce i będziemy mogli dalej być świadkami na miarę największego z naszych rodaków i Świadka Jezusa Chrystusa – św. Jana Pawła II.

Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016 bp Damian Muskus powiedział zaś po odlocie Ojca Świętego i zakończeniu święta młodych: “niezwykle ujmuje mnie entuzjazm ludzi młodych i to jak oni wpływają na Ojca Świętego, jak On nawiązuje łatwo z nimi kontakt – to jest niezwykle urzekające. Powiem tak: warto było te trzy lata pracować tak intensywnie, żeby doczekać się takich wspaniałych przeżyć”.

BP KEP

Posłuchaj też:Relacja fotograficzna z wizyty Ojca Świętego w Polsce i Światowych Dni Młodzieży: bit.do/krakow2016 (zdjęcia można pobierać i publikować, podając źródło: © Mazur/episkopat.pl)

Tauron Arena

NO COMMENTS