Jak podkreślił bp Artur Miziński, sekretarz generalny Episkopatu Polski, najważniejszym przesłaniem młodego Kościoła, który zgromadzi się w Krakowie będzie orędzie Bożego Miłosierdzia. Aby to przesłanie zostało przekazane całemu światu, fundamentalna jest rola środków społecznego przekazu.

– Nie jestem pewien czy papież zgodziłby się z tym, że jest on najważniejszym gościem ŚDM – mówił dziennikarzom prof. Yago de la Cierva. Wskazywał na to, że w odróżnieniu od pielgrzymek papieskich do danego kraju, podczas których papież i jego przesłanie jest w centrum uwagi, w trakcie Światowych Dni Młodzieży na pierwszym planie jest papież razem z młodzieżą. – Nie koncentrujmy się tylko na osobie Papieża, ale również na tym, co robi młodzież – zaznaczał prof. de la Cierva. Zachęcał, by być blisko młodych, pokazywać to, co mają do zaoferowania podczas ŚDM. Prosił o zrozumienie ich problemów, które są różne w zależności od tego, skąd pochodzą młodzi ludzie.

Prof. de la Cierva udzielił dziennikarzom kilku rad, które będą pomocne w relacjonowaniu lipcowych wydarzeń. – Musicie wiedzieć, kim jest papież; powinniście być przygotowani z wiedzy o Kościele Powszechnym – wymieniał, zauważając, że bez tego relacje nie będą pełne. Wskazywał też potrzebę informowania o tym, czym żyje Kościół w Polsce.

Światowe Dni Młodzieży w Krakowie odbędą się już za ok. 80 dni. W ich organizację angażuje się nie tylko komitet organizacyjny cała Polska. Zgłosiło się dotąd około 41 000 wolontariuszy. Przypuszcza się, że w tegorocznych ŚDM weźmie udział ok. 2 mln osób.

Posłuchaj (prof. de la Cierva):


Posłuchaj (bp. A. Miziński):

BP KEP