Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

PAPIESKA RADA ds. DIALOGU MIĘDZYRELIGIJNEGO

Przesłanie na miesiąc ramadan oraz Id al-Fitr 1439 H./2018 A.D. 18.05.2018

Chrześcijanie i muzułmanie: od współzawodnictwa do współpracy

Drodzy muzułmańscy Bracia i Siostry!

W swojej Opatrzności Bóg Wszechmogący dał Wam możliwość przeżywania na nowo postu ramadanowego i świętowania Id al-Fitr.

Papieska Rada ds. Dialogu Międzyreligijnego docenia znaczenie tego miesiąca i olbrzymi wysiłek muzułmanów na całym świecie, aby pościć, modlić się i dzielić się darami Wszechmogącego z ubogimi.

Świadomi darów, jakie przynosi ze sobą ramadan, dołączamy się do Waszego dziękczynienia Miłosiernemu Bogu, za Jego łaskawość i hojność, i z serca przesyłamy Wam nasze najlepsze życzenia.

Refleksja, jaką chcielibyśmy się z Wami podzielić z tej okazji, drodzy muzułmańscy Bracia i Siostry, dotyczy kluczowego aspektu w relacjach chrześcijańsko-muzułmańskich: konieczności porzucenia współzawodnictwa na rzecz współpracy.

Duch współzawodnictwa nazbyt często znaczył w przeszłości relacje pomiędzy chrześcijanami a muzułmanami, a negatywne tego konsekwencje są doskonale widoczne: zazdrość, napięte stosunki i wzajemne oskarżenia. Te zaś prowadziły nieraz do agresywnych konfrontacji, zwłaszcza tam, gdzie religia została zinstrumentalizowana, najczęściej z powodu partykularnych interesów i politycznych motywów.

Tego rodzaju współzawodnictwo międzyreligijne deformuje obraz zarówno samych religii, jak i ich wyznawców, i sprzyja upatrywaniu w religiach nie źródła pokoju, ale przemocy i napięć.

Aby powstrzymać i przezwyciężyć te negatywne skutki ważne jest, abyśmy – chrześcijanie i muzułmanie – przywoływali wartości moralne i religijne, które są nam wspólne, uznając zarazem istniejące między nami różnice. Poprzez dostrzeżenie tego, co wspólnie wyznajemy oraz okazywanie szacunku wobec tego, co w uprawniony sposób nas różni, możemy silniej ugruntować solidną podstawę pokojowych relacji, przechodząc od współzawodnictwa i konfrontacji do skutecznej współpracy dla dobra wspólnego. W ten sposób zwłaszcza ci najbardziej potrzebujący otrzymają wsparcie; my zaś możliwość wiarygodnego świadczenia o miłości Wszechmogącego do całego rodzaju ludzkiego.

Wszyscy mamy prawo i obowiązek zaświadczać o Jedynym Wszechpotężnym, którego wyznajemy i dzielić się z innymi treścią naszej wiary, przy jednoczesnym poszanowaniu ich religii i uczuć religijnych.

Abyśmy zatem mogli postępować na drodze pokojowych i braterskich relacji, pracujmy razem i okazujmy sobie wzajemny szacunek. W ten sposób będziemy oddawać chwałę Wszechmogącemu i pracować na rzecz harmonii w społeczeństwie coraz bardziej wieloetnicznym, wieloreligijnym i wielokulturowym.

Na koniec jeszcze raz składamy nasze najlepsze życzenia owocnego postu i radosnego święta Id i zapewniamy Was o naszej solidarności modlitewnej.

W tym duchu życzymy Wam ponownie spokoju, radości i pomyślności.

Z Watykanu, 20 kwietnia 2018 r.

kardynał Jean-Louis Tauran – Przewodniczący
biskup Miguel Ángel Ayuso Guixot, M.C.C.I – Sekretarz

tłum.: Natalia Wizimirska (RWKiM)

NO COMMENTS