Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Człowiek zupełnie nieprzeciętny, który w nieprzeciętny sposób żył i myślał – jako wybitny intelektualista, kapłan, profesor i kardynał.  Człowiek zupełnie nieprzeciętny, który również w nieprzeciętny sposób umiłował Chrystusa i jego Kościół, którym poświęcił całe swoje życie – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w kondolencjach po śmierci kard. Zenona Grocholewskiego. Kardynał Grocholewski zmarł 17 lipca 2020 r. w Rzymie.

“Z wielkim smutkiem przyjąłem informację o nagłej śmierci księdza kardynała Zenona Grocholewskiego. W imieniu Konferencji Episkopatu Polski składam wyrazy współczucia rodzinie, bliskim i wszystkim tym, których poruszyła jego śmierć” – napisał abp Stanisław Gądecki.

Przewodniczący Episkopatu podkreślił niezwykłą drogę życia i posługi kard. Grocholewskiego, który będąc osobą wybitną pozostał przy tym bardzo skromny. “Przez wiele lat był jedną z ważniejszych postaci w Watykanie i Kościele Powszechnym, jako prefekt Kongregacji Wychowania Katolickiego, wcześniej kanclerz, sekretarz i prefekt Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej, najbliższy współpracownik trzech papieży” – napisał metropolita poznański.

“Jako prefekt Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej – najwyższego organu sądowniczego Kościoła katolickiego – m.in. troszczył się o prawidłowe funkcjonowanie wymiaru sądowniczego w Kościele, nadzorując – w imieniu papieży – pracę sądów kościelnych na całym świecie. Jako prefektowi Kongregacji Wychowania Katolickiego podlegało mu prawie tysiąc uniwersytetów katolickich, w prawie stu krajach świata – od Australii po Belgię, od Stanów Zjednoczonych po RPA, kształcących ponad cztery miliony studentów” – czytamy w kondolencjach.

Przewodniczący Episkopatu zwrócił uwagę na niezwykły dorobek naukowy kard. Grocholewskiego. Jako jeden z najwybitniejszych znawców prawa kanonicznego na świecie autora przeszło pół tysiąca publikacji naukowych, wydanych w dwunastu językach. Był doktorem honoris causa dziewięciu uczelni.

Kondolencje abp Gądecki zakończył zachętą odnalezienia pokrzepienia i nadziei w słowach Jezusa Chrystusa z Ewangelii wg. św. Jana: „Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem. Kto we Mnie wierzy, choćby i umarł, żyć będzie. Każdy, kto żyje i wierzy we Mnie, nie umrze na wieki” (J, 11,25).

Nota biograficzna kard. Zenona Grocholewskiego.

BP KEP

Publikujemy pełną treść kondolencji:

KONDOLENCJE
PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI
PO ŚMIERCI KSIĘDZA KARDYNAŁA ZENONA GROCHOLEWSKIEGO

Z wielkim smutkiem przyjąłem informację o nagłej śmierci księdza kardynała Zenona Grocholewskiego. W imieniu Konferencji Episkopatu Polski składam wyrazy współczucia rodzinie, bliskim i wszystkim tym, których poruszyła jego śmierć.

Zmarł człowiek wybitny i jednocześnie wybitnie skromny. Przez wiele lat był jedną z ważniejszych postaci w Watykanie i Kościele Powszechnym, jako prefekt Kongregacji Wychowania Katolickiego, wcześniej kanclerz, sekretarz i prefekt Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej, najbliższy współpracownik trzech papieży.

Jako prefekt Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej – najwyższego organu sądowniczego Kościoła katolickiego – m.in. troszczył się o prawidłowe funkcjonowanie wymiaru sądowniczego w Kościele, nadzorując – w imieniu papieży – pracę sądów kościelnych na całym świecie. Jako prefektowi Kongregacji Wychowania Katolickiego podlegało mu prawie tysiąc uniwersytetów katolickich, w prawie stu krajach świata – od Australii po Belgię, od Stanów Zjednoczonych po RPA, kształcących ponad cztery miliony studentów. Ponadto, troszczył się o europejskie dziedzictwo tradycji uniwersyteckich. Średniowieczne początki takich uniwersytetów jak Sorbona, Oxford, czy Cambridge są nierozerwalnie związane z działalnością akademicką Stolicy Apostolskiej.

Kardynał Grocholewski był jednym z najwybitniejszych znawców prawa kanonicznego na świecie. Autor ponad pół tysiąca publikacji naukowych, wydanych w dwunastu językach. Biegle władający językiem włoskim, hiszpańskim, francuskim, angielskim i łaciną, w której prowadził wykłady. Doktor honoris causadziewięciu uczelni.

Człowiek zupełnie nieprzeciętny, który w nieprzeciętny sposób żył i myślał – jako wybitny intelektualista, kapłan, profesor i kardynał.  Człowiek zupełnie nieprzeciętny, który również w nieprzeciętny sposób umiłował Chrystusa i jego Kościół, którym poświęcił całe swoje życie.

Pociechy płynącej z wiary szukamy dziś w Słowie Bożym powtarzając Chrystusowe słowa, zapisane w Ewangelii wg. św. Jana: „Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem. Kto we Mnie wierzy, choćby i umarł, żyć będzie. Każdy, kto żyje i wierzy we Mnie, nie umrze na wieki” (J, 11,25).

Odpoczywaj w pokoju!

 

✠ Stanisław Gądecki
Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE)