(Polski) Przewodniczący Episkopatu: wyjazd do Panamy powinien zaowocować pożytkiem duchowym

12-01-2019
812

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

„Gdy towarzyszymy udającym się do Panamy, myślimy o głębszym pożytku, jak powinien z tego wynikać – o owocowaniu duchowym, poza samym aspektem turystycznym i poznawaniem rzeczy odmiennych od naszej kultury” – podkreślił w homilii abp Stanisław Gądecki podczas Mszy św. dla młodych wyjeżdżających na 34. Światowe Dni Młodzieży (ŚDM) w Panamie.

W poznańskiej katedrze zgromadzili się młodzi pielgrzymi z archidiecezji poznańskiej, ich rodzice praz bliscy, którzy modlili się o szczęśliwą podróż oraz owocny udział poznańskich pątników podczas spotkania młodych w Panamie z udziałem papieża Franciszka.

Metropolita poznański, nawiązując do dzisiejszej Ewangelii św. Łukasza o uzdrowieniu trędowatego, zwrócił uwagę na cel, jaki powinien przyświecać młodym z archidiecezji poznańskiej udającym się na Światowe Dni Młodzieży.

„Jeśli wyjazd ma być owocny, ma służyć dalekosiężnemu celowi, to trzeba założyć, że młody człowiek udaje się do Panamy, aby dostąpić oczyszczenia z grzechów, które ciągle powracają ze względu na grzech pierworodny. To oczyszczenie staje się powodem do radości, którą młodzież nosi w sobie, może nią apostołować” – zaznaczył abp Gądecki.

Zauważył, że apostołowanie bez radości jest mizerne, nie pociąga innych.

„Najważniejszym punktem Światowych Dni będzie spotkanie z papieżem, ale nie mniej istotne jest spotkanie z rodzinami, mieszkańcami archipelagu Bocas del Toro, u których będziemy mieszkać i które już znacznie wcześniej się z nami kontaktowały” – powiedziała KAI Aleksandra Putowska z Duszpasterstwa Młodzieży Jordan.

Podkreśliła, że wszyscy oczekują też spotkania z innymi młodymi z całego świata.

Po Mszy św. młodzież udała się autokarami na lotniska we Frankfurcie, w Wiedniu i Berlinie, skąd odleci do Panamy.

W spotkaniu z papieżem i młodymi z różnych stron świata weźmie udział ok. 200 osób z archidiecezji poznańskiej, w tym 100 osób z Duszpasterstwa Młodzieży Jordan. Wśród pielgrzymów jest młodzież licealna, studenci, dwie siostry zakonne i pięciu księży.

Młodzi uczestnicy ŚDM w Panamie będą przebywać ponad dwa tygodnie. Będą uczestniczyć w wydarzeniach centralnych i spotkaniu z papieżem Franciszkiem w mieście Panama, ale także nawiedzą najbardziej znane panamskie sanktuarium oraz spędzą dni w diecezjach na przepięknym archipelagu Bocas del Toro.

Przygotowania duchowe do wyjazdu do Panamy trwały półtora roku podczas cotygodniowych spotkań w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Poznaniu. Młodzi uczestniczyli w wielbieniach, czytaniu Pisma świętego, konferencjach i rekolekcjach, które miały nawiązywać do atmosfery, jaka panuje podczas Światowych Dni Młodzieży.

Ostatnim punktem przygotowań do wyjazdu do Panamy były rekolekcje, które odbyły się w dniach 14-16 grudnia w Zaniemyślu pod Poznaniem.

34. Światowe Dni Młodzieży odbędą się w dniach 22-27 stycznia 2019 roku w Panamie. Tematem spotkania będą słowa Matki Bożej zaczerpnięte z Ewangelii wg św. Łukasza: „Oto ja służebnica Pańska, niech Mi się stanie według słowa twego” (Łk 1,38).

KAI/msz

Zobacz też:
>>Galeria zdjęć na stronie archidiecezji poznańskiej