Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

„Specyficznym powołaniem niepełnosprawnych jest uczyć ludzi, czym jest miłość. W tym względzie człowiek niepełnosprawny może stanowić przejmującą lekcję dla ludzi zdrowych. Może stać się czynnym promotorem dzieła ewangelizacji” – powiedział abp Stanisław Gądecki w poznańskiej katedrze. Metropolita poznański przewodniczył Mszy św. w intencji osób niepełnosprawnych z okazji obchodzonego 3 grudnia Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych.

W homilii przewodniczący KEP zauważył, że Bóg wyznaczył osobom niepełnosprawnym nietypową posługę w społeczeństwie i w Kościele. „Ta posługa polega na budzeniu wrażliwości w ludzkich sercach, miłości i służby. Osoby te umożliwiają taką postawę drugiemu człowiekowi” – podkreślił abp Gądecki.

Metropolita poznański przypomniał, że Kościół uczy, że „ani niepełnosprawność, ani jej ideologiczne, ani polityczne interpretacje nie są w stanie pozbawić człowieka jego osobowej godności”. Każdy człowiek posiada godność nieporównywalną z żadnym innym stworzeniem.

Abp Gądecki zauważył, że Kościół razem z głoszeniem radosnej nowiny o zbawieniu musi łączyć troskę o przywrócenie ludzkiej godności oraz należnego miejsca w społeczeństwie osobom niepełnosprawnym. Podkreślił, że przejawów troski o niepełnosprawnych należy dopatrywać się w chrześcijańskich dziełach miłosierdzia, pełnionych z miłości do Boga i bliźniego.

„Konieczne jest zagwarantowanie niepełnosprawnym na ciele i duszy takiej opieki, która nie podcinałaby ich zaufania do miłosiernego Boga” – stwierdził przewodniczący KEP.

Abp Gądecki, mówiąc o zadaniach Kościoła wobec osób niepełnosprawnych, zaznaczył, że nie tylko chodzi o popieranie godności i troskę o przestrzeganie praw człowieka niepełnosprawnego, lecz także o czynne włączenie się w proces integracji osób upośledzonych w społeczeństwo zdrowych obywateli.

Zwrócił uwagę, że w ludzkiej mentalności powszechna jest postawa odrzucenia niepełnosprawności jakby uniemożliwiała ona bycie szczęśliwym i realizację siebie.

Metropolita poznański zaznaczył, że świadczy o tym tendencja eugeniczna, aby wyeliminować dzieci nienarodzone mające jakąś formę niedoskonałości.

Podkreślił, że „jakość społeczeństwa i cywilizacji mierzy się szacunkiem, jaki okazują one najsłabszym swoim członkom”.

Mszę św. poprzedziła konferencja pt. „Społeczeństwo otwarte na osoby z niepełnosprawnością”, która odbyła się w Muzeum Archidiecezjalnym w Poznaniu. Sympozjum zorganizowały Komisja Rehabilitacji i Integracji przy Oddziale PAN w Poznaniu przy współpracy z Wielkopolskim Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów.

KAI/ msz

 Zdjęcie ilustracyjne: Episkopat.pl

NO COMMENTS