Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Kardynałowie i biskupi z niemalże wszystkich krajów Europy będą świętować 100-lecie niepodległości i 1050-lecie pierwszego biskupstwa w Polsce. Zebranie Plenarne Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) to wydarzenie historyczne. W części spotkań wezmą udział m.in. prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz reprezentanci różnych wyznań. Spotkanie potrwa od 13 do 16 września – poinformował rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik. 

Rzecznik Episkopatu podkreślił, że CCEE  zrzesza przewodniczących wszystkich Konferencji Episkopatów reprezentujących 45 narodów Europy. Ich doroczne zgromadzenie odbędzie się w Poznaniu na zaproszenie przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, metropolity poznańskiego abp. Stanisława Gądeckiego, który jest wiceprzewodniczącym CCEE. W części spotkania wezmą udział prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz reprezentanci różnych wyznań.

Ks. Rytel-Andrianik wskazał, że tematyką wiodącą będzie solidarność w Europie. „Przewodniczący Episkopatów przyjeżdżają do ojczyzny św. Jana Pawła II w roku, w którym obchodzi ona stulecie niepodległości, a jednocześnie 1050. rocznicę powstania pierwszego biskupstwa w Poznaniu. To wyraz szacunku dla naszego kraju i wskazanie na rolę, którą w Europie odgrywa Kościół w Polsce. Wśród tematów poruszanych podczas spotkań w grupach studyjnych i na sesji plenarnej znajdą się m.in. kwestie dotyczące solidarności, wolontariatu, współpracy i relacji pomiędzy państwami i Episkopatami. Omawiane będą również zagadnienia związane z sytuacją  na naszym kontynencie i w świecie” – powiedział.

Rzecznik Episkopatu Polski przypomniał słowa abp. Gądeckiego, który poinformował, że tematyka spotkania będzie dotyczyła solidarności w kształtowaniu sumień i społeczeństw, zwłaszcza w stosunkach międzypokoleniowych ‒ z socjologicznego, politycznego i ekonomicznego punktu widzenia. „Przewodniczący Episkopatu Polski podkreślał, że Poznań w najbliższych dniach stanie się stolicą chrześcijańskiej Europy, w której pragniemy oddychać duchem solidarności, wyrastającej z ducha Ewangelii” – wskazał ks. Rytel-Andrianik.

Zgromadzenie Plenarne CCEE zakończy się w niedzielę Mszą św. w Bazylice Archikatedralnej Świętych Piotra i Pawła w Poznaniu.

BP KEP

Program rozpoczęcia Zebrania Plenarnego Rady Konferencji Episkopatów Europy:

Czwartek 13 września – Centrum “Bazar Poznański” (Aleje Marcinkowskiego 10)

15:00 Konferencja Prasowa na otwarcie Zgromadzenia Plenarnego

Konferencja prasowa odbędzie się w języku włoskim i polskim z tłumaczeniem symultanicznym

Udział wezmą:
Kard. Angelo Bagnasco, Arcybiskup Genui, Przewodniczący CCEE
Kard. Vincent Nichols, Arcybiskup Westminster, Wiceprzewodniczący CCEE
Abp Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański, Przewodniczący KEP, Wiceprzewodniczący CCEE

16:00 Początek spotkania
Wstęp tylko dla akredytowanych dziennikarzy

Wstępne wystąpienia:
Abp Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański, Przewodniczący KEP, Wiceprzewodniczący CCEE
Abp Salvatore Pennacchio, Nuncjusz Apostolski w Polsce
Mateusz Morawiecki, Prezes Rady Ministrów

Odczytanie Przesłania Ojca Świętego Franciszka

Wprowadzenie do spotkania:
Kard. Angelo Bagnasco, Arcybiskup Genui i Przewodniczący CCEE

18:30 Msza Święta – Kościół Farny (Gołębia 1)
Główny celebrans: Kard. Angelo Bagnasco, Arcybiskup Genui, Przewodniczący CCEE
We Mszy Świętej będą uczestniczyć wolontariusze Caritas i innych katolickich organizacji charytatywnych.

Więcej informacji o spotkaniu>>