Sekretarz Generalny KEP do kolejarzy: Zachęcam do świadczenia miłosierdzia. Dziękuję za wkład w ŚDM

13-11-2016
1867

Zachęcam każdą i każdego z Was, abyście podjęli trud głoszenia i świadczenia miłosierdzia w swoim życiu: w domu, w pracy, wśród przyjaciół – mówił sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Artur Miziński 13 listopada w homilii podczas Mszy św. na zakończenie Ogólnopolskiej Pielgrzymki Kolejarzy na Jasną Górę. Podziękował m.in. za  wielki wkład, jaki polska kolej wniosła w organizację Światowych Dni Młodzieży.

>>Tekst homilii

– Głoszenie swoim życiem tajemnicy miłosierdzia Bożego, nie tylko czyni lepszym nasze ziemskie życie, ale przed wszystkim ma prowadzić do przygotowania ludzkości na powtórne przyjście Chrystusa, prowadzi do zbawienia – podkreślał bp Artur Miziński na Jasnej Górze. Za Ojcem Świętym Franciszkiem powtarzał, że „Miłosierdzie to droga, która łączy Boga z człowiekiem, ponieważ otwiera serce na nadzieję, że będziemy kochani na zawsze, pomimo ograniczenia, jakim jest nasz grzech”.

Nawiązując do obchodzonego dziś VIII Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym, Sekretarz Generalny Episkopatu mówił, że żyjąc w Polsce, możemy już bez przeszkód uczestniczyć w praktykach religijnych i otwarcie mówić o przynależności do Chrystusa. Jednak – jak zauważał –  paradoksalnie dla niektórych jest to trudniejsze. „Najczęściej sami jesteśmy swoimi wrogami a naszym ograniczeniem jest nic innego jak zaniedbanie i źle pojmowana wolność. Kościołów jest tak wiele, że nawet będąc w podróży nie jest trudno znaleźć odpowiadającą godzinę Mszy świętej, są kaplice dworcowe i lotniskowe, ale współczesny człowiek często woli usprawiedliwić się niedogodnościami i nie podejmować żadnego wysiłku w tym kierunku. Ktoś inny będzie się tłumaczył nadmiarem obowiązków” –  mówił. Podkreślił, że to wszystko jest ważne, ale nie może nam przysłonić Boga, który zawsze powinien być na pierwszym miejscu. “Nic nie powinno być ważniejsze niż przebywać blisko Boga, w Panu Bogu pokładać nadzieję”.

Uroczysta Suma w ramach 33. Pielgrzyki Kolejarzy na Jasna Górę

Na zakończenie homilii bp Artur Miziński podziękował kolejarzom za codzienną rzetelną i odpowiedzialną pracę – posługę na rzecz drugiego człowieka. „Dzięki Wam ludzie nie tylko mogą bezpiecznie dotrzeć do celu swojej podróży, ale poprzez uśmiech, miły gest, życzliwą pomoc często pokazujecie im, że są dla kogoś ważni, bo są odbiciem Boga, ludźmi stworzonymi na Jego obraz i podobieństwo” – mówił. Dziękował też  za wielki wkład, jaki polska kolej wniosła w organizację Światowych Dni Młodzieży. „Dzięki Waszej życzliwości i kompetencji każdy, kto wybrał ten środek transportu bezpiecznie dotarł na miejsce uroczystości a po ich zakończeniu do swojego domu. To było właśnie świadczenie miłosierdzia bliźniemu w potrzebie” – powiedział.

“Jeśli kiedykolwiek będziecie się zastanawiali jak najlepiej służyć Bogu i być miłosiernym na Jego wzór, popatrzcie na Maryję” – wskazał, kończąc homilię.

XXXIII Ogólnopolska Pielgrzymka Kolejarzy na Jasną Górę pod hasłem “Bądźmy świadkami miłosierdzia” rozpoczęła się w sobotę 12 listopada rano.

BP KEP

Fot. ilustracyjne: Krzysztof Świertok