(Polski) Synodalność w Ameryce Łacińskiej – dokument końcowy Zgromadzenia Kontynentalnego

03-08-2023
301

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Dokument podsumowujący etap kontynentalny Synodu o synodalności w Ameryce Łacińskiej, w odróżnieniu od dokumentu europejskiego, powstał jako owoc nie jednego, ale czterech spotkań, obejmujących różne rejony geograficzne Ameryki Południowej i Karaibów.

Na początku dokumentu Ameryki Łacińskiej (p.24) czytamy: “Kościół jest postrzegany jako “lud uczyniony jednym w jedności Ojca, Syna i Ducha Świętego” (Lumen gentium 4). Podróż, którą odbyliśmy, pozwoliła nam zobaczyć, jak Bóg rzeczywiście prowadzi Kościoły Ameryki Łacińskiej i Karaibów w kierunku coraz bardziej synodalnego sposobu bycia. Jest to nieodłączna cecha Kościoła, ale nabiera coraz większego znaczenia w obliczu wyzwań, jakie zmiany społeczne stawiają przed jego życiem w komunii i misji. Wiąże się to ze świadomością doświadczenia naszej małości i kruchości, spotęgowanej przez kryzys pandemiczny. Konieczne jest “zaufanie i potwierdzenie, że Duch Święty jest protagonistą tego procesu i że oświetla zmiany, które mogą dokonać się w Kościele Jezusa””.

– Jak Kościół Ameryki Południowej i Karaibów rozeznaje wezwanie Ducha Świętego wobec całego Kościoła oraz poszczególnych jego członków? Jak odczytuje synodalność?
– Jak synodalność może wpłynąć na sposób bycia i działania w Kościele?
– Jak synodalność może wpłynąć na zaangażowanie misyjne?
– Czy synodalność może pomóc w odpowiedzi na problemy z którymi zmaga się współczesny świat?
– Czy Kościół wymaga zmian strukturalnych?
– Jak w kluczu synodalnym odczytywać powołania, charyzmaty i posługi?

Na te pytania (i kilka innych) dokument końcowy Zgromadzenia Kontynentalnego Ameryki Łacińskiej i Karaibów stara się udzielić odpowiedzi.  (dokument dostępny jest tutaj>>>)

Z najnowszymi wiadomościami dotyczącymi synodu (m. in. artykułem prof. Aleksandra Bańki “Dokąd zaprowadzi nas Synod”) można zapoznać się na stronie: https://synod.org.pl/ 

www.synod.org.pl