(Polski) 10 września – uroczystości pogrzebowe śp. abp. Szczepana Wesołego

0
3456

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Pogrzeb śp. abp. Szczepana Wesołego, pochodzącego z Katowic “długoletniego duszpasterza Polonii, patrioty i wielkiego syna górnośląskiej ziemi”, odbędzie się w poniedziałek, 10 września o godz. 11.00 w katowickiej katedrze Chrystusa Króla. Uroczystościom pogrzebowym będzie przewodniczył abp Wojciech Polak, metropolita gnieźnieński, prymas Polski. Po Mszy św. trumna z ciałem Zmarłego zostanie przeniesiona do grobowca biskupów w kościele świętych apostołów Piotra i Pawła w Katowicach.

Program uroczystości pogrzebowej śp. Abp. Szczepana Wesołego (10 września 2018 r.):

godz. 8.45 – przywiezienie ciała śp. Arcybiskupa Szczepana pod katedrę Chrystusa Króla

godz. 9.00 – wprowadzenie trumny do katedry i modlitwy I stacji pogrzebu

godz. 9.45 – modlitwa różańcowa przy trumnie śp. Arcybiskupa Szczepana

godz. 10.15 – organowe towarzyszenie w katedrze

godz. 11.00 – Msza św. pogrzebowa w katedrze z konduktem do kościoła Piotra i Pawła

Po godz. 13.00 – Złożenia ciała śp. Arcybiskupa Szczepana w Krypcie kościoła Piotra i Pawła

Transmisja on-line modlitw za śp. ks. abp. Szczepana Wesołego z katowickiej Archikatedry Chrystusa Króla:

  • 9.00 – wprowadzenie trumny z ciałem Zmarłego
  • 9.45 – modlitwa różańcowa
  • 11.00 – Msza św. pogrzebowa

Abp Szczepan Wesoły urodził się 16 października 1926 r. w Katowicach. Tuż przed wybuchem II wojny światowej opuścił wraz z rodziną Katowice i wyjechał do Jarosławia. W październiku 1943 r. skierowano go na roboty przymusowe do Niemiec, a w 1944 r., po przeszkoleniu wojskowym, wysłano na front zachodni na południe Francji. Wkrótce przedostał się na stronę aliancką i wraz z polskimi jednostkami uczestniczył w walkach z Niemcami w Algierii i we Włoszech jako radiotelegrafista w oddziałach łączności. Po zakończeniu wojny kilka lat pracował jako pracownik fizyczny w Wielkiej Brytanii. W 1950 r. wstąpił do kolegium jezuickiego w Londynie. W latach 1951–1957 przygotowywał się do kapłaństwa w Rzymie; tam też w 1956 r. przyjął święcenia kapłańskie i został kapłanem diecezji katowickiej. Po święceniach pracował przy polskich wydawnictwach związanych z Millenium Chrztu Polski i był duszpasterzem emigrantów polskich we Włoszech. W tym czasie podjął studia specjalistyczne na rzymskich uczelniach. W latach 1962–1965 kierował sekcją słowiańską Biura Prasowego Sekretariatu Soboru Watykańskiego II. W 1967 r. uzyskał doktorat z teologii i mianowano go kierownikiem Centralnego Ośrodka Duszpasterstwa Emigracyjnego w Rzymie. Papież Paweł VI w 1968 r. ustanowił go biskupem pomocniczym archidiecezji gnieźnieńskiej z zadaniem wspomagania duszpasterstwa emigracyjnego. Sakrę biskupią przyjął z rąk prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego. W latach 1980–2007 był rektorem rzymskiego kościoła św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Pełnił ponadto funkcje przewodniczącego Rady Administracyjnej Fundacji Jana Pawła II w Rzymie i redaktora kwartalnika „Duszpasterz polski za granicą”. W 2003 r. przeszedł na emeryturę. W ramach prac Konferencji Episkopatu Polski był sekretarzem Komisji ds. Duszpasterstwa Emigracyjnego oraz członkiem Komisji Maryjnej i Komisji ds. Środków Społecznego Przekazu. Wchodził w skład Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżnych. Zwany „biskupem na walizkach”, także po przejściu na emeryturę, jak długo pozwalały mu siły i stan zdrowia, służył Polakom rozsianym po świecie jako ich pasterz, przyjaciel i nauczyciel. W 1996 r. przyznano mu honorowe obywatelstwo Katowic oraz wyróżniono go licznymi nagrodami honorowymi, kościelnymi i państwowymi, wśród nich Krzyżem Wielkim i Orderem Orła Białego.

Za: Archidiecezja Katowicka

Zobacz też:
>>Prymas Polski: Bezgranicznie oddał się posłudze Polakom na emigracji
>>Przewodniczący Episkopatu: Trudno sobie wyobrazić Polonię bez abp. Wesołego
>>Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej: Abp Wesoły był mostem łączącym Polonię z Ojczyzną
>>Ks. Ptasznik o śp. abp. Wesołym: zawsze był blisko ludzi

NO COMMENTS