Młodzi z całego świata będą w sobotę – przedostatni dzień Światowych Dni Młodzieży – czuwać wraz z papieżem Franciszkiem na Campus Misericordiae w Brzegach. Poza tradycyjnymi formami modlitwy, będą wielbić Boga tańcem i śpiewem, a pomogą im w tym artyści znani w Polsce i na świecie. W planie czuwania znajdzie się m.in. ekumeniczny koncert i inscenizacja teatralna.

W centrum spotkania ma być Chrystus, ukazany jako źródło miłosierdzia. Jak informują organizatorzy, podczas czuwania drogę do tego źródła mają wskazać młodym pielgrzymom Apostołowie Miłosierdzia, czyli św. Siostra Faustyna i św. Jan Paweł II.

Oczekiwanie na Ojca Świętego

Do młodzieży na Campus Misericordiae papież Franciszek dołączy wieczorem, około godz. 19.00. Czas oczekiwania na Ojca Świętego wypełni modlitwa, tańce lednickie, śpiewy, prezentacje wspólnot i inne animacje. Po przyjeździe papież przejdzie przez Bramę Miłosierdzia z przedstawicielami poszczególnych kontynentów, udając się w stronę ołtarza, by stamtąd rozpocząć czuwanie. Jak podkreśla Bolesław Pawica, reżyser tego wydarzenia, Brama Miłosierdzia, jak i cała scenografia, nie będzie ani wyszukana, ani spektakularna. Ma się charakteryzować minimalizmem i prostotą.

Teatr tańca

Sobotnie czuwanie ma pomóc wkroczyć młodym na drogę do Miłosiernego Jezusa. To przejście drogą z problemami, z którymi aktualnie boryka się młody człowiek, zostanie zobrazowane za pomocą inscenizacji. Wykona ją Teatr Tańca Mira-Art złożony z profesjonalnych artystów i twórców, którzy łączą balet z powietrzną akrobatyką, muzyką i światłem, tworząc taneczne widowisko. Inscenizacja składać się będzie z pięciu stacji, na których spotkamy młodych ludzi uwikłanych w problemy współczesnego świata. Każdy przystanek odnosi się do fragmentu modlitwy Światowych Dni Młodzieży. Kolejno: 1. Wiara wątpiącym, 2. Nadzieja zrezygnowanym, 3. Miłość oziębłym, 4. Przebaczenie winnym, 5. Radość smutnym.

Ekumeniczny koncert – Credo in Misericordiam Dei

Po zakończeniu inscenizacji do młodych przemówi Ojciec Święty. Po przemówieniu zaplanowano adorację Najświętszego Sakramentu, wspólną modlitwę Koronką do Bożego Miłosierdzia i około godz. 21.00 Apel Jasnogórski (Maria Regina Mundi).

Po wspólnym czuwaniu z papieżem Franciszkiem rozpocznie się oparty o poszczególne artykuły wiary koncert Credo in Misericordiam Dei, czyli Wierzę w Boże Miłosierdzie. Koncert będzie miał charakter ekumeniczny, dlatego jego współtwórcami będą chrześcijanie należący do różnych wspólnot. Twórcami tego muzycznego wydarzenia są: zespół Adama Sztaby, orkiestra i chór Światowych Dni Młodzieży, specjalnie utworzony na tę okazję zespół muzyczny oraz znani artyści z Polski i zagranicy. Na scenie wystąpi m.in. Krzysztof Iwaneczko – zwycięzca 6. edycji The Voice of Poland, jak i włoskiego The Voice – s. Cristina Scuccia. Będzie też m.in. Kasia Wilk i Kuba Badach. Wśród prowadzących koncert uwielbienia znajdą się również młodzi ludzie z całego świata, którzy będą przewodzić modlitwom wprowadzającym w poszczególne treści wyznania wiary.

Za realizację sobotniego czuwania odpowiada Bolesław Pawica – reżyser i producent telewizyjno-filmowy, kierownikiem muzycznym jest Adam Sztaba – polski kompozytor, producent muzyczny i dyrygent, natomiast nad merytoryczną zawartością koncertu czuwa o. Lech Dorobczyński OFM.

krakow2016.com, am / Kraków