Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

W 24 miastach – m.in. w Częstochowie, Krakowie, Poznaniu, Gliwicach, Białymstoku i Kielcach – w dniach 21-24 grudnia ubodzy, bezdomni i samotni spotkają się przy wigilijnym stole. Jak co roku Wigilia Caritas zgromadzi ok. 10 000 osób. W przygotowanie potraw i organizację spotkań jest zaangażowanych 2500 wolontariuszy oraz lokalni restauratorzy.

“Wigilia kojarzy nam się z ciepłem, rodziną wokół stołu nakrytego białym obrusem, zastawionego dwunastoma potrawami” – mówi ks. Krzysztof Sroka, zastępca Dyrektora Caritas Polska. “Caritas już od wielu lat organizuje spotkania wigilijne dla wszystkich, którym brakuje bliskości, rodziny i świątecznego stołu. Wspólnota serc tych, którzy potrzebują i tych, którzy im służą jest w tych dniach niezwykle cenna. Chcemy, aby nikt nie czuł się samotny i zapomniany” – podkreśla.

Caritas Archidiecezji Poznańskiej we współpracy z wolontariuszami przygotowuje wigilię dla 1300 osób samotnych, bezdomnych i ubogich. Tradycyjne świąteczne spotkanie, w którym weźmie udział przewodniczący Episkopatu abp Stanisław Gądecki, odbędzie się 24 grudnia w hali nr 2 na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich (MTP).

W ramach partnerstwa ogólnopolska sieć hal handlowych Selgros Cash&Carry przekaże bezpłatnie diecezjalnym Caritas – organizatorom Wigilii –  niezbędne produkty spożywcze do przygotowania wieczerzy wigilijnej. Do organizatorów z poszczególnych diecezji i archidiecezji trafią także m.in. naczynia, sztućce i opakowania jednorazowe oraz okolicznościowe torby na prezenty.

W Szczecinie Wigilia Caritas odbędzie się 24 grudnia o godz. 12.00 przy Bazylice Archikatedralnej św. Jakuba. Do wspólnego stołu zasiądą osoby bezdomne, ubogie ze Szczecina i okolic, zapraszane przez Straż Miejską i policję z okolicznych pustostanów. Uczestnicy Wigilii Caritas będą się modlić i biesiadować przy wspólnym stole. Organizatorzy Wigilii w Szczecinie przewidują udział ok. 600 osób bezdomnych i potrzebujących. Na pożegnanie otrzymają oni paczki z żywnością na kolejne trzy dni świętowania.

Caritas Polska/ BP KEP

Fot. Archiwum/ Archidiecezja Poznańska

NO COMMENTS