Wydano obszerną dokumentację VI Światowego Dnia Młodzieży w Częstochowie

25-10-2016
0
1712

– Przede wszystkim chodziło o zachowanie dziedzictwa sprzed 25 lat, a także pokazanie koncepcji przygotowania duchowego oraz organizacji materialnej i technicznej – powiedział w rozmowie z KAI ks. Marian Duda.

Autor przypomniał, że Jan Paweł II nazywał ŚDM szansą ewangelizacji młodzieży i zachęcił, by właśnie w tym kluczu odczytywać ideę światowych spotkań młodych i owoce spotkania w Częstochowie. Ks. Duda dodał też, że to podczas ŚDM wielu młodych ludzi odnajduje wiarę, czego przykład dali w Częstochowie m.in. pielgrzymi z Czech i krajów byłego Związku Radzieckiego.

Czterotomowa publikacja, to źródło szczegółowych informacji dotyczących przygotowań i przebiegu spotkania, a także historii Światowych Dni Młodzieży. Dzięki licznym wypowiedziom, zarówno papieża, jak też przedstawicieli Kościoła w Polsce i na świecie oraz młodzieży, książka przybliża duchowe znaczenie spotkania, zarówno w wymiarze Kościoła powszechnego, jak też krajowego i diecezjalnego duszpasterstwa młodzieży.

Pierwszy tom nosi podtytuł „Przygotowanie duchowe i przeżycie”. W części poświęconej duchowym przygotowaniom do spotkania, można znaleźć teksty i wypowiedzi Jana Pawła II, przedstawicieli Papieskiej Rady ds. Świeckich, ówczesnych zwierzchników Konferencji Episkopatu Polski oraz archidiecezji częstochowskiej. Są to m.in. papieskie orędzie na VI ŚDM, listy ówczesnego przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Świeckich, kard. Eduardo Pironio do episkopatów, katechistów i młodzieży, list prymasa Polski kard. Józefa Glempa do młodzieży świata oraz listy i zaproszenia autorstwa ówczesnego ordynariusza częstochowskiego abp. Stanisława Nowaka. Obszerny rozdział poświęcono też listom, wystąpieniom i materiałom formacyjnym przygotowanym przez Komitet Kościelny VI ŚDM, na czele z ks. Marianem Dudą.

Drugą część tomu stanowi szczegółowa dokumentacja głównych uroczystości spotkania młodych i towarzyszących mu wydarzeń. Są to: piesze pielgrzymki w lipcu i sierpniu 1991 r., III Światowe Forum Młodzieży w Częstochowie (8-10 sierpnia), Triduum Katechetyczne (11-13 sierpnia), powitanie papieża na Jasnej Górze i Jasnogórski Apel Młodzieży świata (14 sierpnia), Eucharystia Młodych Świata i Apel Jasnogórski (15 sierpnia), nadanie papieżowi tytułu Honorowego Obywatela Częstochowy (15 sierpnia), Kongres Teologów Europy Środkowo-Wschodniej (15 sierpnia), poświęcenie przez papieża budynku częstochowskiego seminarium (15 sierpnia), pożegnanie Jana Pawła II na lotnisku w krakowskich Balicach (16 sierpnia).

Kolejne dwa tomy zawierają szczegółowy zbiór dokumentów i korespondencji z okresu przygotowania spotkania. Tom drugi zawiera dokumentację z okresu od maja 1990 r. do kwietnia 1991 r., tom trzeci natomiast z okresu od maja do sierpnia 1991 r. Zebrane materiały, jak pisze we wstępie ks. Marian Duda, „ukazują całokształt podjętych wysiłków organizacyjnych od strony zewnętrznej – materialnej”.

Na czwarty tom publikacji składają się dokumenty zebrane w latach 1991–2016 r. Są to m.in. świadectwa uczestników, wybrane materiały prasowe i relacje z obchodów rocznic spotkania, w tym z międzynarodowego seminarium na temat ŚDM, zorganizowanego przez Papieską Radę ds. Świeckich w 1996 r. na Jasnej Górze.

Publikacja została przygotowana w oparciu o dokumenty Kościelnego Komitetu VI ŚDM, zebrane w Archiwum Archidiecezji Częstochowskiej im. ks. W. Patykiewicza i m.in. zbierane przez lata świadectwa uczestników spotkania.

abd/KAI

NO COMMENTS