Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Dwudniowe obrady 392. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski rozpoczną się dziś w Centrum Formacyjno-Szkoleniowym „Księżówka” w Zakopanem. To tutaj mieszkał Ojciec Święty Jan Paweł II w dniach 4-7 czerwca 1997 roku, w czasie swojej VI pielgrzymki do Ojczyzny.

W “Księżówce” znajduje się apartament papieski, w którym Ojciec Święty mieszkał w czasie pobytu w Zakopanem. Do dziś mieści się tu wiele pamiątek z tamtego czasu. Na mieszkanie dla Ojca Świętego wybrane zostały pokoje narożne “Księżówki” położone od strony południowo-zachodniej, na pierwszym piętrze. W gabinecie oprócz biurka i fotelu, znajduje się kilka krzeseł. Na ścianie niewielka kopia obrazu “Ecce Homo” i Krzyż. Drugi pokój był sypialnią z niezbędnymi sprzętami: łóżko, nocna szafka, klęcznik. Z prawej strony od przedpokoju małe pomieszczenie dostosowano, aby stało się kaplicą. Pokój tak mały, że pomieścić może zaledwie kilka osób. Nad ołtarzem Krzyż umocowany na północnej ścianie, czyli naprzeciw wejścia. Przed ołtarzem – klęcznik.

5 czerwca 1997 roku, o godz. 7.15, Ojciec Święty celebrował Eucharystię w Kaplicy “Księżówki”. Mieści się ona w starej części domu. Znad tabernakulum spogląda figura Matki Bożej nawiązująca do rzymskiej Madonny Pokoju. Przybyszom przypomina, że Matka Odkupiciela wychodzi z łaską pokoju naprzeciw modlącym się tutaj. Wraz z Ojcem Świętym Eucharystię koncelebrowali księża obecni w budynku i Metropolita Krakowski.

Centralnym punktem liturgicznym Zebrania Plenarnego będzie Msza św. celebrowana Pod Wielką Krokwią w 25. rocznicę Eucharystii, którą odprawił papież Jan Paweł II oraz hołdu, jaki złożyli mu górale.

BP KEP

Zobacz też:

Tematyka obrad biskupów
Obsługa medialna

Centrum Formacyjno-Szkoleniowe ‘Księżówka’ w Zakopanem