Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Synod w archidiecezji przemyskiej rozpocznie się Mszą św. w archikatedrze przemyskiej w niedzielę, 17 października 2021 r. o godz. 18.00. W tym dniu, w każdej parafii, kapłani odmówią z ludem modlitwę za Synod Adsumus Sancte Spiritus (Stajemy przed Tobą, Duchu Święty). W modlitwie wiernych posłużą się zaś wezwaniem w intencji owocnego procesu synodalnego.

Z okazji rozpoczynającego się synodu w archidiecezji, metropolita przemyski abp Adam Szal wydał specjalny komunikat w formie zachęty do udziału w pracach synodalnych.  “W najbliższym czasie, w Archidiecezji Przemyskiej zostanie powołany specjalny Zespół Synodalny, złożony z osób duchownych, osób życia konsekrowanego oraz wiernych świeckich, aby dzięki ich zaangażowaniu dotrzeć do jak największej liczby wiernych i dzięki temu wsłuchiwać się w głos pielgrzymującego Kościoła” – poinformował diecezjan abp Szal.

Publikujemy tekst komunikatu:

Zachęta Metropolity Przemyskiego
związana z rozpoczęciem Synodu biskupów 2021 r.

Czcigodni Duszpasterze, Osoby życia konsekrowanego, Drodzy Diecezjanie,
wszyscy, którym leży na sercu dobro Kościoła powszechnego i diecezjalnego!

W Dziejach Apostolskich, czyli w opisie życia pierwszych wspólnot chrześcijańskich, znajdujemy piękny obraz Kościoła. Św. Łukasz pisze: Jeden duch i jedno serce ożywiały wszystkich wierzących. Żaden nie nazywał swoim tego, co posiadał, ale wszystko mieli wspólne. Apostołowie z wielką mocą świadczyli o zmartwychwstaniu Pana Jezusa, a wszyscy oni mieli wielką łaskę. Nikt z nich nie cierpiał niedostatku, bo właściciele pól albo domów sprzedawali je i przynosili pieniądze [uzyskane] ze sprzedaży, i składali je u stóp Apostołów. Każdemu też rozdzielano według potrzeby (Dz 4,32-34). Należy przypuszczać, że wspólnotę ówczesnych chrześcijan cechowała prawdziwa solidarność, wyrażona wspólnym zatroskaniem o potrzeby bliźnich, zarówno materialne, jak i duchowe. Apostołowie i przełożeni gmin chrześcijańskich wsłuchiwali się w głosy ludzi z lokalnych Kościołów, pomagając im w miarę możliwości w przekazie wiary i świadczeniu uczynków miłosierdzia. Na przestrzeni wieków, Kościół w podobny sposób odczytuje znaki czasu, starając się na nie odpowiadać.

W czasach współczesnych, papież Franciszek odczytuje szereg wydarzeń jako znaki czasu, które domagają się pogłębionej refleksji wszystkich wiernych, zmierzającej do jak najpełniejszej komunii, uczestnictwa i misyjnego zaangażowania apostolskiego, które ma ukazać światu obecność żywego Boga oraz piękno Kościoła.

W związku z powyższym, Ojciec Święty, w kwietniu 2021 r. zainicjował drogę synodalną całego Ludu Bożego. To wielkie i dziejowe dla Kościoła wydarzenie odbywać się będzie pod hasłem: Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja i zostanie uroczyście rozpoczęte w dniach 9-10 października 2021 r. w Rzymie, a następnie 17 października br. w każdym Kościele partykularnym, także w naszej Archidiecezji.

Papież Franciszek przypomina i poucza, iż synodalność stanowi drogę, na której Kościół może zostać odnowiony przez działanie Ducha Świętego – poprzez wsłuchiwanie się razem w to, co Bóg chce powiedzieć swojemu ludowi (Vademecum Synodu o synodalności)Zatem, jest ona nie tyle wydarzeniem czy hasłem, co raczej stylem i sposobem bycia, poprzez który Kościół przeżywa swoją misję w świecie. Misja Kościoła wymaga, aby cały Lud Boży podążał razem, gdzie – w jedności – każdy członek Kościoła ma niezbędną rolę do spełnienia (Vademecum Synodu o synodalności).

Jak czytamy w cytowanym powyżej „Vademecum Synodu o synodalności”: Celem etapu diecezjalnego jest konsultacja z Ludem Bożym, aby w ten sposób realizowany proces synodalny był wsłuchiwaniem się w głos wszystkich ochrzczonych.

Rozpoczynający się Synod biskupów Kościoła Powszechnego potraktujmy jako duchowe i organizacyjne przygotowanie do naszego, archidiecezjalnego synodu, aktualizacji którego domaga się dynamicznie zmieniająca sytuacja duszpasterska.

W najbliższym czasie, w Archidiecezji Przemyskiej zostanie powołany specjalny Zespół Synodalny, złożony z osób duchownych, osób życia konsekrowanego oraz wiernych świeckich, aby dzięki ich zaangażowaniu dotrzeć do jak największej liczby wiernych i dzięki temu wsłuchiwać się w głos pielgrzymującego Kościoła. Powołany Zespół, dzięki swoim współpracownikom i odpowiedniej koordynacji, będzie próbował dotrzeć z propozycją twórczej i konstruktywnej dla Kościoła diecezjalnego i powszechnego refleksji do osób będących z jakichś powodów z dala od Kościoła, choć wciąż pozostających jego członkami.

Wszystkich duszpasterzy, osoby życia konsekrowanego, wiernych, osoby życzliwe Kościołowi proszę o dar modlitwy, śledzenie spotkań synodalnych oraz o wyrażanie opinii i sugestii, które mogą przyczynić się dla dobra Kościoła. Stosowne informacje na temat synodu archidiecezjalnego będą sukcesywnie pojawiały się na stronie diecezjalnej, w Radiu FARA, w przemyskiej edycji tygodnika Niedziela oraz u moderatorów ruchów i zrzeszeń katolickich.

Synod w naszej Archidiecezji rozpoczniemy uroczystą Mszą św. Archikatedrze Przemyskiej w niedzielę, 17 października 2021 r. o godz. 18.00. Bardzo proszę, aby w tym dniu, w każdej parafii, kapłani odmówili z ludem modlitwę za Synod Adsumus Sancte Spiritus, zwaną tak od pierwszych słów oryginalnej wersji łacińskiej Stajemy przed Tobą, Duchu Święty, która jest tradycyjnie używana podczas soborów, synodów i innych zgromadzeń Kościoła. Należy to uczynić przed rozesłaniem. Proszę także w modlitwie wiernych posłużyć się stosownym wezwaniem w intencji owocnego procesu synodalnego, przynoszącego pod natchnieniem Ducha Świętego dobro dla Kościoła powszechnego i diecezjalnego.

Z pasterskim błogosławieństwem

abp Adam Szal, Metropolita Przemyski

Za: www.przemyska.pl

NO COMMENTS