Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

W imieniu Konferencji Episkopatu Polski witam w gronie polskich biskupów – napisał abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, w życzeniach dla biskupa nominata Adama Piotra Baba.

Abp Gądecki podkreślił, że Episkopat Polski może się poszczycić 1050 latami wielkiej historii, która jest nierozerwalnie związana z historią naszej ojczyzny. „To 1050 lat wierności Chrystusowi i depozytowi wiary. 1050 lat głoszenia Słowa Bożego i sprawowania sakramentów świętych. 1050 lat jedności ze Stolicą Apostolską i Kościołem Powszechnym. 1050 lat służby Bogu i człowiekowi. 1050 lat bezcennego dziedzictwa kulturowego i wkładu w rozwój cywilizacji, nie tylko w Europie, ale poprzez działalność polskich misjonarzy – na całym świecie” – napisał przewodniczący Episkopatu.

Odniósł się również do wielkich świętych polskich – św. Stanisława, św. Wojciecha, św. Andrzeja, św. Jadwigi, św. Jana Pawła II – którzy kształtowali te 1050 lat chrześcijaństwa w Polsce.

Przewodniczący Episkopatu zauważył, że przed Kościołem w Polsce stają nowe wyzwania. „Potrzebujemy pasterzy odważnych i roztropnych, głęboko wierzących w działanie Ducha Świętego i jednocześnie mocno stąpających po ziemi. Pełnych miłości do Chrystusa i Kościoła oraz pełnych pasji w przepowiadaniu i szukaniu, tych, którzy pobłądzili na manowcach życia” – podkreślił.

BP KEP

Publikujemy pełną treść życzeń:

Warszawa, dnia 22 maja 2020 roku

Ekscelencjo,
Najdostojniejszy Księże biskupie Nominacie,

Z radością przyjąłem dzisiejszy komunikat Nuncjatury Apostolskiej w Polsce z informacją, iż Ojciec Święty Franciszek mianował Czcigodnego Księdza biskupem pomocniczym archidiecezji lubelskiej.

W imieniu Konferencji Episkopatu Polski witam w gronie polskich biskupów. Nasz episkopat to 1050 lat wielkiej historii, która nierozerwalnie związana jest z historią naszej ojczyzny. To 1050 lat wierności Chrystusowi i depozytowi wiary. 1050 lat głoszenia Słowa Bożego i sprawowania sakramentów świętych. 1050 lat jedności ze Stolicą Apostolską i Kościołem Powszechnym. 1050 lat służby Bogu i człowiekowi. 1050 lat bezcennego dziedzictwa kulturowego i wkładu w rozwój cywilizacji, nie tylko w Europie, ale poprzez działalność polskich misjonarzy – na całym świecie. To 1050 lat historii wielkich świętych – św. Stanisława, św. Wojciecha, św. Andrzeja, św. Jadwigi, św. Jana Pawła II, ale to również 1050 lat ukrytej pięknej świętości niezliczonej rzeszy mężczyzn, kobiet, małżeństw, biskupów, kapłanów i osób życia konsekrowanego. To 1050 lat historii męczenników i wyznawców.

Przed Kościołem w Polsce stają nowe wyzwania. Potrzebujemy pasterzy odważnych i roztropnych, głęboko wierzących w działanie Ducha Świętego i jednocześnie mocno stąpających po ziemi. Pełnych miłości do Chrystusa i Kościoła oraz pełnych pasji w przepowiadaniu i szukaniu, tych, którzy pobłądzili na manowcach życia.

Zapewniam Waszą Ekscelencję o modlitwie całego Kościoła, który jest w Polsce, a życie i posługę Księdza biskupa powierzam wstawiennictwu Pani Jasnogórskiej – Królowej Polski.

+ Stanisław Gądecki

Arcybiskup Metropolita Poznański

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE)

______________________________________

Jego Ekscelencja

Ksiądz Biskup Adam Piotr BAB
Biskup Pomocniczy Nominat Archidiecezji Lubelskiej