Kondolencje Przewodniczącego KEP po śmierci kard. Vlka

21-03-2017
1741

„W imieniu Konferencji Episkopatu Polski, w imieniu wszystkich biskupów i wiernych zapewniam Waszą Eminencję o naszej modlitwie za Zmarłego i za wszystkich dotkniętych Jego śmiercią” – pisze w liście kondolencyjnym przewodniczący KEP, abp Stanisław Gądecki do kard. Dominika Duka OP, przewodniczącego Czeskiej Konferencji Biskupiej.

Publikujemy treść kondolencji:

Warszawa, 19 marca 2017

Jego Eminencja
Dominik kardynał DUKA OP
Arcybiskup Metropolita Praski
Prymas Czech
Przewodniczący Czeskiej Konferencji Biskupiej

Wasza Eminencjo,

Z wielkim smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci Jego Eminencji Kardynała Miloslava Vlka – wielkiego syna Kościoła w Czechach, wielkiego syna Kościoła w Europie, wielkiego świadka miłości Boga i miłości bliźniego, a wreszcie – wielkiego przyjaciela Kościoła w Polsce.

Już od 1968 roku był on kapłanem, w 1990 roku św. Jan Paweł II mianował go biskupem, następnie arcybiskupem Pragi. Był też przewodniczącym Czeskiej Konferencji Biskupów, przewodniczącym Rady Konferencji Biskupich Europy, kardynałem-prezbiterem Santa Croce in Gerusalemme – prawdziwym człowiekiem Bożym, człowiekiem mężnego i niezwyciężonego ducha, prawdziwym uczniem Jezusa Chrystusa.

W imieniu Konferencji Episkopatu Polski, w imieniu wszystkich biskupów i wiernych zapewniam Waszą Eminencję o naszej modlitwie za Zmarłego i za wszystkich dotkniętych Jego śmiercią.

Przyzywam wstawiennictwa Najświętszej Maryi Panny, aby towarzyszył Jemu w drodze do królestwa Jej Syna.

Requiescat in pace,

Szczerze oddany w Chrystusie

+ Stanisław Gądecki
Metropolita poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
Wiceprzewodniczący CCEE