W dniach 10-11 czerwca, w Krakowie, odbędzie się Ogólnopolska Konferencja Naukowa w 70. rocznicę usunięcia Wydziału Teologicznego ze struktury Uniwersytetu Jagiellońskiego pt. „Kościół w ujęciu historyczno-prawnym”. Wydarzenie zostało objęte przez przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Tadeusza Wojdę SAC patronatem honorowym KEP.

Organizatorem konferencji jest Szkoła Doktorska na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Wydarzenie odbędzie się w Auli UPJPII (I piętro, ul. Bernardyńska 3, 31-069 Kraków).

70. rocznica usunięcia Wydziału Teologicznego UJ przez władzę PRL, którego bezpośrednim kontynuatorem był najpierw Papieski Wydział Teologiczny, następnie Papieska Akademia Teologiczna, a teraz jest Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, skłania do refleksji nad rolą, funkcją i sytuacją prawną Kościoła w dziejach. W trakcie konferencji prelegenci pochylą się nad polską i zagraniczną perspektywą wspomnianego wyżej zagadnienia.

Wydarzenie zainauguruje wykład pt. „Granice wolności Kościoła w państwie komunistycznym (1945-1989)”, który wygłosi biskup senior gliwicki, prof. dr hab. Jan Kopiec.

Szczegółowy program wydarzenia: szkoladoktorska.upjp2.edu.pl

Zapraszamy

mgr Anna Anufrijenko-Łazarska – Przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego
mgr Sebastian Graniczkowski – Wiceprzewodniczący Komitetu Organizacyjnego
mgr Adrian Kędzierski – Sekretarz Komitetu Organizacyjnego

fot. Materiały prasowe organizatora