W dniach 15-17 września br. odbędzie się w Gdańsku Światowy Kongres Rodzin Polonijnych. Jego hasłem będą słowa: „Zainwestuj w małżeństwo. Zainwestuj w Rodzinę”. Do udziału w wydarzeniu organizowanym przez Polonijną Radę Rodziny przy Delegacie KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, zaproszone są rodziny polskie oraz polonijne.

Kongres Rodzin odbędzie się w formie hybrydowej: stacjonarnie w Gdańsku oraz w formie online (częściowa transmisja). Uczestnicy Światowego Kongresu Rodzin Polonijnych będą mieli okazję posłuchać i porozmawiać z ekspertami oraz specjalistami, którzy na co dzień towarzyszą rodzinom, zarówno w wymiarze praktycznym, jak i naukowym. W gronie prelegentów znaleźli się m.in. ks. dr Jarosław Szymczak, prezes Fundacji „Pomoc Rodzinie”, ks. dr Jan Uchwat, duszpasterz Rodziców po Stracie Dziecka z Gdańska, dr Magdalena Rokicka, biolog molekularny i bioetyk, Marta Wierzbicka-Kuczaj i Henryk Kuczaj, konsultorzy Rady ds. Rodziny KEP, Rafał Porzeziński, dziennikarz i trener terapii uzależnień.

Zachęcając do udziału w wydarzeniu bp Piotr Turzyński, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej podkreślił, że rodziny żyjące poza granicami Ojczyzny dbają, aby zachować wiarę, chrześcijański styl życia i polskość. „Stają przed wieloma wyzwaniami, potrzebują pomocy i formacji, aby zachować swoją tożsamość. Dlatego podczas Kongresu, poprzez wykłady, warsztaty podejmiemy zagadnienia budowania relacji małżeńskich i rodzinnych, duchowości małżeńskiej, wychowania dzieci i przezwyciężania kryzysów małżeńskich. Mam nadzieję, że będzie to wielkie i ważne wydarzenie promujące chrześcijańską wizję małżeństwa i rodziny” – powiedział bp Turzyński, zapraszając na Kongres do Gdańska.

Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej zauważył, że doroczne spotkanie sprzyja także integracji środowisk polonijnych. „Pragnieniem moim i Polonijnej Rady Rodziny jest, aby w Kongresie uczestniczyli przedstawiciele Polonii ze wszystkich krajów gdzie są nasi rodacy. Jesteśmy przekonani, że od rodziny zależy szczęście i przyszłość cywilizacji. Rodzina więc jest tak ważna dla poszczególnych osób i całych społeczeństw, że trzeba w nią zainwestować bardziej niż w inne sprawy tego świata” – powiedział bp Turzyński, zachęcając do udziału w Kongresie.

Światowy Kongres Rodzin Polonijnych/ BP KEP

 

Aktualne informacje: www.kongresrodzinpolonijnych.pl

Program Kongresu

Ulotka – informacje ogólne