Delegaci Komisji Episkopatów Unii Europejskiej spotkają się w Łomży na wiosennym Zgromadzeniu Plenarnym COMECE w dniach 17-19 kwietnia br. W 20. rocznicę rozszerzenia Unii Europejskiej, Zgromadzenie wysłucha głosów krajów Europy Środkowej i Wschodniej, w świetle nadchodzących wyborów europejskich.

Zgromadzenie będzie obejmować trzy sesje, które skoncentrują się wokół procesu integracji Unii Europejskiej, jej postrzeganiu z perspektywy Europy Środkowej i Wschodniej oraz przyszłych kierunkach w obliczu wyzwań geopolitycznych.

W środę, 17 kwietnia, biskupi omówią sukcesy i wyzwania związane z integracją Unii Europejskiej. Gościem sesji będzie Ján Figel, członek zarządu Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii, były Specjalny Wysłannik Unii Europejskiej ds. promocji wolności religii i przekonań poza granicami UE, oraz główny negocjator w procesie akcesji Słowacji do UE.

We czwartek, 18 kwietnia, odbędzie się  panel, na którym omówione zostanie postrzeganie Unii Europejskiej z punktu widzenia Europy Środkowej i Wschodniej, z udziałem Alojza Peterle, byłego premiera Słowenii. W tym dniu gościem Zgromadzenia będzie abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański i były przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

W piątek, 19 kwietnia, w sesji końcowej weźmie udział prof. Tomáš Halík z Uniwersytetu Karola w Pradze, prezes Czeskiej Akademii Chrześcijańskiej. Nakreśli on biskupom perspektywę Europy Środkowej i Wschodniej odnośnie do przyszłości Kościoła i chrześcijaństwa w Europie.

Gospodarzem Zgromadzenia jest bp Janusz Stepnowski, biskup łomżyński, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Kontaktów z COMECE.

Zgromadzenie Plenarne COMECE odbędzie się za zamkniętymi drzwiami. Po zakończeniu spotkania zostanie wydany końcowy komunikat.

COMECE / BP KEP