W najbliższą sobotę, 19 czerwca br. o godz. 11. odbędzie się ingres do katedry włocławskiej nowego biskupa włocławskiego Krzysztofa Wętkowskiego z udziałem nuncjusza apostolskiego abp. Salvatore Pennacchio, Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka oraz biskupów seniorów włocławskich: Wiesława Meringa i Stanisława Gębickiego.

Po uroczystym wejściu (ingresie) do katedry włocławskiej liturgię rozpocznie Nuncjusz Apostolski. Zostanie ukazana i odczytana bulla nominacyjna papieża Franciszka. Nowemu biskupowi włocławskiemu zostanie przekazany pastorał jako symbol władzy pasterskiej, po czym zajmie on miejsce na katedrze biskupów włocławskich. Przedstawiciele duchowieństwa, osób konsekrowanych i wiernych świeckich złożą wyrazy szacunku nowemu biskupowi. Mszy św. przewodniczyć będzie bp Wętkowski, który wygłosi homilię i udzieli pasterskiego błogosławieństwa.

Ze względu na ograniczenia związane z pandemią, do katedry będzie mogła wejść tylko określona liczba osób. Dla pozostałych uczestników będą przygotowane miejsca przed katedrą. Udział mediów możliwy będzie po otrzymaniu akredytacji.

Uroczystość będzie transmitowana w Telewizji TRWAM oraz na stronach internetowych rozgłośni.

Bp Krzysztof Wętkowski jest doktorem nauk prawnych w zakresie prawa kanonicznego. Jako dewizę biskupią przyjął wezwanie: State in fide (Trwajcie mocno w wierze).  W Konferencji Episkopatu Polski pełni funkcje Przewodniczącego Zespołu Roboczego ds. Nowelizacji Statutu i Regulaminu KEP, Członka Kościelnej Komisji Konkordatowej oraz Członka Rady Prawnej.

Publikujemy komunikat Kurii Diecezjalnej Włocławskiej:

7 czerwca br. ks. bp Krzysztof Wętkowski, z woli Ojca Świętego Franciszka mianowany 77. biskupem włocławskim, objął kanonicznie diecezję włocławską i rozpoczął posługę biskupa diecezjalnego.

W najbliższą sobotę 19 czerwca br. o godz. 11 Ksiądz Biskup odprawi uroczystą Mszę świętą połączoną z ingresem do Bazyliki Katedralnej we Włocławku.

Serdecznie zapraszamy do udziału w tej uroczystości. Wszystkich diecezjan prosimy o modlitwę za nowego Pasterza Kościoła Włocławskiego.

Ze względu na ograniczenia związane z pandemią, nie wszyscy chętni będą mogli wejść do katedry, dlatego informujemy, że uroczystość będzie transmitowana w Telewizji TRWAM oraz na stronach internetowych tych rozgłośni. Zachęcamy do duchowej, modlitewnej łączności z tak ważnym dla Diecezji Włocławskiej wydarzeniem.

ks. Artur Niemira, kanclerz Kurii

Włocławek, 11 czerwca 2021 r. (L.dz. 1074/2021)

diecezja.wloclawek.pl / BP KEP