Uroczystości odpustowe ku czci Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy odbywają się co roku w parafii greckokatolickiej w Białym Borze w województwie zachodniopomorskim. Cerkiew białoborska posiada od 2007 roku status Sanktuarium Maryjnego. Jest to szczególne miejsce dla grekokatolików w Polsce. Ubiegłoroczny odpust z uwagi na pandemię miał jedynie parafialny charakter. W tym roku zaproszeni są wszyscy wierni. Uroczystości odbędą się z zachowaniem wszelkich norm sanitarnych.

Pontyfikalnej Boskiej Liturgii w niedzielę, 19 września 2021 r. przewodniczyć będzie abp Eugeniusz Popowicz, metropolita przemysko-warszawski, wraz z bp. Włodzimierzem Juszczakiem OSBM, ordynariuszem eparchii wrocławsko-koszalińskiej oraz bp. Arkadiuszem Trochanowskim, ordynariuszem powstałej w 2020 roku eparchii olsztyńsko-gdańskiej.

W tym roku przypada jubileusz 25-lecia utworzenia eparchii wrocławsko-gdańskiej (od listopada 2020 r. eparchii wrocławsko-koszalińskiej). Uroczystości w Białym Borze są kolejną okazją do podziękowania Panu Bogu za 25 lat działalności eparchii.

Telewizyjna relacja z uroczystości zostanie wyemitowana w środę, 22 września, o godz. 12.55 na kanale TVP 1.

ks. Mateusz Demeniuk

Fot.: ks. Mateusz Demeniuk