W uroczystość Zwiastowania Pańskiego, 25 marca 2022 r., upływa trzydzieści lat od dnia, w którym abp Stanisław Gądecki przyjął święcenia biskupie. „Razem z Księdzem Arcybiskupem pragniemy dziękować Bogu za dotychczasową posługę pasterską podczas Mszy Świętej w katedrze poznańskiej w sobotę 26 marca o godz. 11.00” – czytamy na stronie archidiecezji poznańskiej. 

Bulla nominacyjna nowego biskupa została podpisana w 1992 r. przez św. Jana Pawła II. Konsekratorem abp. Gądeckiego 25 lutego 1992 r. w katedrze gnieźnieńskiej był ówczesny prymas Polski kard. Józef Glemp. W ten sposób w linii sukcesji apostolskiej znaleźli się m.in. kardynałowie Stefan Wyszyński, August Hlond i Aleksander Kakowski. Biskup Gądecki otrzymał stolicę tytularną Rubiconu.

W herbie biskupim Metropolity Poznańskiego znajdują się słowa „Czynem i Prawdą”, zaczerpnięte z Pierwszego Listu św. Jana 3,18.

Na trzydzieści lat składa się dziesięcioletnia posługa biskupa pomocniczego w archidiecezji gnieźnieńskiej oraz dwadzieścia lat pasterzowania w archidiecezji poznańskiej. Od 2004 r. Ksiądz Arcybiskup był wiceprzewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski, a od 2014 r. jest przewodniczącym tego gremium. Papież Franciszek w 2014 r. mianował też abp. Gądeckiego członkiem Kongregacji Nauki Wiary. Bierze on również udział w pracach Rady Konferencji Episkopatów Europy.

Więcej informacji o Arcybiskupie Stanisławie Gądeckim

archpoznan.pl/ BP KEP

BRAK KOMENTARZY