26 maja o godz. 10 w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski zostanie zaprezentowana publikacja Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży poświęcona osobie i działalności ks. prałata Antoniego Sołtysika, duszpasterza młodzieży należącej do KSM, w 3. rocznicę jego śmierci.

W konferencji wezmą udział: bp Artur Miziński – sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski,  ks. Andrzej Lubowicki – Asystent Generalny KSM, Patryk Czech – Przewodniczący Prezydium KR KSM, Leszek Bodus – bliski współpracownik ks. Antoniego Sołtysika, ks. Mariusz Wilk – dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży. Konferencję poprowadzi Marcin Chmielnicki – przedstawiciel KSM ds. mediów.

Nieznane historie duszpasterstw młodzieżowych w czasach PRL, tajemnicze rozmowy w ogrodach watykańskich i niespotykana pasja do ludzi. To tylko promil tematów poruszanych przez ks. prałata Antoniego Sołtysika w wywiadzie rzece przeprowadzonym przez rektora Tadeusza A. Janusza. Premiera już 26 maja w 3. rocznicę śmierci Ojca reaktywacji KSM.

W trudnych czasach Polski Ludowej było czterech duchownych, dzięki którym Kościół pozostawał żywy. Niewątpliwie był wśród nich św. Jan Paweł II, Kardynał Stefan Wyszyński i ksiądz Franciszek Blachnicki. Jednak księdzem, na którego postawił Jan Paweł II, był ks. Antoni Sołtysik. To właśnie jemu ówczesny biskup krakowski Karol Wojtyła powierzył zbudowanie na nowo duszpasterstwa młodzieży. Miłość do Boga i najwyższy szacunek do Kościoła i Ojczyzny sprawiły, że wiele z tych innowacyjnych pomysłów zostało zrealizowanych i istnieje do dziś dzięki zaangażowaniu setek wiernych w całej Polsce.

Po co wskrzeszać trupa? to nietuzinkowy zbiór zabawnych anegdot, solidna dawka nieznanej historii Kościoła z czasów komunizmu i osobista opowieść o zażyłej relacji z papieżem Janem Pawłem II. Wszystkie wydarzenia, o których barwnie opowiada w wywiadzie pierwszy Asystent Generalny KSM ks. Antoni Sołtysik, przyczyniły się do reaktywacji KSM-u w 1990 roku. Nigdy dotąd niepublikowane wypowiedzi ks. prałata wydają się jeszcze bardziej aktualne.  Są inspirującą wskazówką zarówno dla duszpasterzy, jak i wszystkich młodych świeckich, którzy szukają swojego miejsca w Kościele.

Książkę, objął patronatem Konferencji Episkopatu Polski jej przewodniczący abp Stanisław Gądecki oraz metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, można zamówić na stronie Księgarni i Wydawnictwa KSM „Gotów” – www.gotow.pl

KSM / BP KEP