Pierwsze wspomnienie liturgiczne bł. Stefana Wyszyńskiego będzie obchodzone w sobotę 28 maja, w nawiązaniu do daty jego śmierci – 28 maja 1981 roku. Uroczyste obchody odbędą się m.in. w archidiecezji warszawskiej i na Jasnej Górze. 

– Pierwsze wspomnienie liturgiczne po beatyfikacji jest o tyle ważne, że w jakiś sposób wdrażamy kult nowego błogosławionego, a także zapraszamy do poznawania go i modlitwy przez jego orędownictwo i wstawiennictwo – podkreśla metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. W sobotę, 28 maja  o godz. 19:00 w archikatedrze warszawskiej będzie celebrowana Msza św. pod jego przewodnictwem. – Będziemy się modlić o kanonizację Prymasa Wyszyńskiego – mówi kard. Nycz. Tego samego dnia rano, podczas Eucharystii w Świątyni Opatrzności Bożej o godz. 10.00 trzynastu diakonów archidiecezji warszawskiej przyjmie święcenia prezbiteratu.

Pierwsze wspomnienie liturgiczne bł. Stefana Wyszyńskiego będzie w sposób szczególny obchodzone również na Jasnej Górze. Do Kaplicy Matki Bożej wprowadzone zostaną  relikwie Prymasa Tysiąclecia. Jak informują paulini, nowy relikwiarz zawierający elementy jego krwi przygotowywany był od kilku miesięcy. Zostanie on umieszczony tuż przy Cudownym Obrazie Matki Bożej, obok znajdującego się tam w srebrnej tubie Milenijnego Aktu, którego kard. Wyszyński był inicjatorem. O godz. 14.30 odprawiona zostanie uroczysta Msza św. na szczycie Jasnej Góry, której przewodniczyć będzie przełożony generalny Zakonu Paulinów o. Arnold Chrapkowski.

Liturgiczne wspomnienie poprzedzi nocna modlitwa „Z błogosławionym Prymasem czuwamy w Domu Matki” podejmowana tradycyjnie z 27 na 28 dzień miesiąca. Poprowadzą ją przedstawicielki Instytutu Prymasa Wyszyńskiego. Dzień zakończy koncert oratoryjny w jasnogórskiej bazylice.

Liturgiczne wspomnienie bł. kard. Wyszyńskiego przypada w rocznicę jego śmierci. W tę datę, 28 maja, od ponad 40 lat wpisuje się m.in. ogólnopolska pielgrzymka Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, które w 2013 r. oficjalnie przyjęło Prymasa Tysiąclecia za patrona.

Kard. Stefan Wyszyński został beatyfikowany, wspólnie z matką Elżbietą Różą Czacką, 12 września 2021 roku w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Uroczystej Mszy Świętej w imieniu papieża Franciszka przewodniczył kard. Marcello Semeraro, prefekt watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

www.archwwa.pl/  BPJG/ BP KEP

Zobacz też: Program obchodów na Jasnej Górze

Przypominamy zdjęcia z beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i m. Elżbiety Róży Czackiej (12 września 2021 r.):

Beatyfikacja kardynała Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Czackiej - Warszawa, 12 IX 2021 r.

BRAK KOMENTARZY