Kolejna już, ósma edycja akcji AdoMiS (Adoptuj Misyjnych Seminarzystów) rozpocznie się 4 listopada, we wspomnienie św. Karola Boromeusza, twórcy i patrona seminariów duchownych. W tym roku akcja AdoMiS będzie połączona ze zbiórką pieniędzy na portalu katolikwspiera.pl.

W związku z panującą epidemią kard. Luis Tagle, prefekt Kongregacji Ewangelizacji Narodów,w imieniu papieża Franciszka poprosił o szczególne wsparcie seminarzystów z krajów misyjnych. W specjalnym liście wysłanym do dyrekcji Papieskich Dzieł Misyjnych z całego świata napisał: „Obecnie PDPA w dalszym ciągu realizuje swój specyficzny charyzmat poprzez modlitwę o powołania, opiekę nad formatorami w seminariach oraz wsparcie finansowe samych seminariów i domów formacji zakonnej w wysokości około 20 milionów dolarów rocznie. Przykładowo PDPA zapewnia roczną pomoc w wysokości 460 USD dla każdego kleryka na terytoriach misyjnych. Obecna pandemiczna sytuacja jest wyjątkowo trudna, dlatego prosimy o zaangażowanie księży z całego świata, aby byli współodpowiedzialni za przyszłość Kościoła powszechnego”.

Ksiądz Tomasz Atłas, dyrektor krajowy PDM w Polsce, zachęca do adopcji misyjnych seminarzystów. „Papieskie Dzieła Misyjne wspierają blisko 80 tys. kleryków wywodzących się z krajów misyjnych. Sytuacja wielu misyjnych seminariów stała się bardzo trudna i dlatego w tych pandemicznych czasach chcemy szczególnie przyjść im z pomocą. Zapraszamy do współpracy i hojności” – apeluje ks. Atłas.

Z kolei ksiądz Maciej Będziński, sekretarz krajowy PDM,zaznacza: „Gdy odwiedzałem Wyższe Seminarium Duchowne św. Jana Marii Vianneya na Madagaskarze,poznałem warunki, w jakich żyją, uczą się i wychowują klerycy. Ich kaplica potrzebuje rozbudowy, kuchnia jest kuchnią polową, nie mają bieżącej wody, a biblioteka jest bardzo uboga…Dlatego jeżeli możesz – wspieraj misyjnych kleryków”.

Akcję AdoMiS Papieskie Dzieła Misyjne zapoczątkowały w 2013 roku. Jej celem jest wsparcie duchowe i materialne przyszłych kapłanów w krajach misyjnych.W akcję tę można włączyć się poprzez codzienną modlitwę za adoptowanych seminarzystów, a także pomoc finansową.

Program AdoMiS polega na wspieraniu całego seminarium, a nie jednego konkretnego kleryka.

PDM w Polsce na stałe utrzymują dwa seminaria: Wyższe Międzydiecezjalne Seminarium Duchowne św. Jana Marii Vianneya na Madagaskarze (100 kleryków i 6 formatorów) oraz Wyższe Seminarium Duchowne św. Augustyna w Iquitos w Peru(20 kleryków i 2 formatorów).

W 2019 roku Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce przekazały na wsparcie misyjnych seminarzystów 76 603,69 USD.

as/pdm

BRAK KOMENTARZY