(Polski) Radom: Stolica Apostolska wydała dekret z okazji Roku Św. Brata Alberta

05-02-2017
1251

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

W trzech parafialnych świątyniach pod wezwaniem św. Brata Alberta, znajdujących się w diecezji radomskiej, będzie można uzyskać odpust zupełny. Dekret w tej sprawie wydała Stolica Apostolska w odpowiedzi na prośbę biskupa radomskiego Henryka Tomasika. Będzie on obowiązywał jedynie przez rok jubileuszowy Świętego Brata Alberta.

W diecezji radomskiej są trzy parafie pod wezwaniem św. Brata Alberta: w Radomiu, Starachowicach i Skarżysku-Kamiennej. I właśnie w tych kościołach przez najbliższy rok będzie można uzyskać odpust zupełny. Trzeba będzie jednak spełnić konieczne warunki, czyli przystąpić do spowiedzi, Komunii Św. i odmówić modlitwy w intencjach Ojca Świętego.

Stolica Apostolska zachęca, by do tych kościołów udać się w formie pielgrzymki i “tam w jubileuszowych celebracjach pobożnie uczestniczyć lub przynajmniej przy relikwiach Świętego przez odpowiedni odstęp czasu oddać się pobożnym rozmyślaniom zakończonym Modlitwą Pańską, Wyznaniem Wiary i wezwaniami do Najświętszej Maryi Panny i Świętego Brata Alberta”. Watykan przypomina, że odpust ten może być ofiarowany za dusze wiernych w czyśćcu cierpiące.

W dekrecie czytamy, że osoby starsze, chorzy i wszyscy, którzy z poważnej przyczyny nie mogą wyjść domu, tak samo mogą uzyskać odpust zupełny, po “wyrzeczeniu się jakiegokolwiek grzechu i postanowieniu wypełnienia, kiedy tylko będzie to możliwe, trzech zwykłych warunków, jeśli z jubileuszowymi celebracjami będą łączyć się duchowo, modlitwy i cierpienia swoje lub niedogodności życia Miłosiernemu Bogu ofiarując”.

Adam Chmielowski urodził się 20 sierpnia 1845 r. w Igołomii pod Krakowem. Pochodził ze ubogiej rodziny ziemiańskiej, gdzie był wychowany w duchu głębokiego patriotyzmu. Brał udział w powstaniu styczniowym. Wszędzie, gdzie przebywał, wyróżniał się postawą chrześcijańską, a jego silna osobowość wywierała duży wpływ na otoczenie. Z miłości do Boga i ludzi Adam Chmielowski zrezygnował z kariery i objął zarząd ogrzewalni dla bezdomnych. Przeniósł się tam na stałe, aby mieszkając wśród najuboższych, pomagać im w dźwiganiu się z nędzy nie tylko materialnej, ale i moralnej.

25 sierpnia 1887 r. Adam Chmielowski przywdział szary habit tercjarski i przyjął imię brat Albert. Dokładnie rok później złożył śluby tercjarza na ręce kard. Albina Dunajewskiego.

Św. Jan Paweł II beatyfikował go 22 czerwca 1983 r. na Błoniach krakowskich, a kanonizował 12 listopada 1989 r. w Watykanie.

Jest patronem zakonów albertynek i albertynów, a w Polsce także artystów plastyków.

rm/KAI