W sobotę (29 maja), goszczący w Katowicach w związku z tegoroczną pielgrzymką mężczyzn i młodzieńców do Piekar Śląskich, abp Stanisław Gądecki modlił się i złożył kwiaty po Pomnikiem „Dziewięciu z Wujka” , upamiętniającym górników, którzy zginęli z rąk ZOMO 16 grudnia 1981 r.

– W tym miejscu przekonujemy się, że życie nie jest tylko sumą przyjemności, że prawdziwa wolność ma swoją wysoką cenę. Jesteśmy pełni wdzięczności tym dziewięciu, którzy oddali życie walcząc właśnie o wolność – powiedział do zgromadzonych abp Gądecki.

Przewodniczący Episkopatu odkreślił, że chociaż krzyż ma swoją cenę, to jednocześnie wnosi coś niezwykłego w życie społeczności. „Właściwe dzięki ofierze tych dziewięciu ludzi, dzięki krzyżowi ich rodzin, dzięki krzyżowi wszystkich związanych z kopalnią +Wujek+ w Polsce rozpoczęła się przemiana. Nie możemy pozwolić, aby ofiara ich życia poszła na marne” – zaznaczył.

Metropolita poznański zachęcił także, aby nie tylko pamiętać o tych ludziach, ale przede wszystkim starać się, aby pamięć o tamtych wydarzeniach pomagała w wychowywaniu nowych pokoleń gotowych do poświęceń i ofiary w walce o wartości.

Metropolicie poznańskiemu towarzyszył abp Wiktor Skworc oraz prezydent Katowic Marcin Krupa. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności z dyrektorem Rafałem Ciupą, delegacja środowiska górniczego oraz ks. Ireneusz Tatura, proboszcz miejscowej parafii Podwyższenia Krzyża św. w Katowicach-Brynowie wraz z grupą wiernych.

ks. Tomasz Wojtal/BP KEP