Wizyta ad limina ma na celu podkreślenie jedności z osobą św. Piotra i z osobą Następcy św. Piotra – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, 11 października, podczas briefingu w siedzibie Radia Watykańskiego, na rozpoczęcie wizyty ad limina apostolorum drugiej grupy biskupów z Polski.

Abp Gądecki zwrócił uwagę, że jest to wizyta, która ma nie tylko aspekt administracyjny, ale przede wszystkim ma na celu podkreślenie jedności z osobą św. Piotra i z osobą Następcy św. Piotra. „To jest nawiedzenie progów apostolskich, a także kongregacji i dykasterii, które wchodzą w skład wszystkich instytucji, które powinniśmy odwiedzić i zdać sprawozdanie podczas naszych odwiedzin” – stwierdził.

 

Przewodniczący Episkopatu przypomniał, że początek wizyty ad limina drugiej grupy biskupów przypadł w rocznicę otwarcia Soboru Watykańskiego II. „Z jednej strony zakorzeniamy się w to, co dawne, w to co dotyczy grobu św. Piotra, gdzie odprawialiśmy Mszę św., a z drugiej strony w to, co jest nowe, co dokonuje się i domaga się każdego czasu odnowy, to właśnie ten duch, który płynie z Soboru Watykańskiego II” – zaznaczył.

 

Biskupi rozpoczęli dzisiejsze wizyty od Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia. „Wywiązała się dyskusja dotycząca różnych kwestii trudnych, z którymi się spotykamy też na terenie naszego kraju i na które musimy dać odpowiedź. Są to kwestie dotyczące nie tylko Polski, ale zasadniczo kwestie, które pojawiają się na całym świecie. Dotyczą rodziny i życia. Chodzi o całą kwestię biotechnologii czy kwestię odniesienia się do związków homoseksualnych, czyli tych, które zakładają związek kobiety z kobietą czy mężczyzny z mężczyzną, których nigdy nie można nazwać małżeństwem” – powiedział abp Gądecki.

Drugie spotkanie odbyło się w Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka. „Bardzo szeroko prezentowano działalność tej Dykasterii, jej poszczególne gałęzie oraz nową platformę stworzoną dla tejże Dykasterii, która będzie miała wymiar światowy i będzie łączyła kwestie dotyczący ekologii, integralnego rozwoju” – zauważył abp Gądecki.

Przewodniczący Episkopatu przyznał, że podczas spotkań panuje dobra atmosfera i chęć odpowiedzi na pytania. „Zmiana jaka się dokonała, to – jak twierdzą przewodniczący dykasterii – zamiast pytań tych, którzy przybywają z wizytą ad limina, ma iść wszystko w kierunku wysłuchiwania tych, którzy przybywają z tą wizytą” – zauważył. Dodał, że wizyta ukierunkowana jest na to, aby „poznać poszczególne Kościoły i poszczególne kraje, i Kościoły w tych krajach”.

Z kolei bp Wiesław Śmigiel, biskup toruński, przyznał, że „biskupi przyjmowani są bardzo serdecznie”. Opowiadając o wizycie w Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia zauważył, że w sprawozdaniu starał się ukazać sytuację swojej diecezji. „Mówiłem o problemach, które nas dotykają, o laicyzacji, o problemach, które są dla nas nowe, ale jednak bardzo niebezpiecznie, jak rozpad małżeństwa i rodziny” – stwierdził. Dodał, że w diecezji próbuje się odpowiedzieć na te problemy przez aktywizację świeckich.

„Najskuteczniej można ewangelizować małżeństwa i rodziny przez inne małżeństwa i inne rodziny, które pokazują dobrą stronę życia małżeńskiego, że to nie są tylko problemy i trudności” – zaznaczył bp Śmigiel. Przyznał, że kard. Farrell, prefekt kongregacji, przekazał zachętę do tego, aby bardzo cierpliwie ewangelizować i współpracować ze świeckimi.

Bp Krzysztof Zadarko, biskup pomocnicy diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, opowiedział o wizycie w Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka. „Wiązała się ona z czterema zasadniczymi tematami: duszpasterstwa emigrantów, zarówno Polaków na emigracji jak i też u nas w kraju; troski o zdrowie w kontekście Covida i wyzwań pocovidowych; dobroczynność Kościoła wobec społeczeństwa, zwłaszcza ubogich i wykluczonych na marginesie społeczeństwa; troski o stworzenie” – podkreślił bp Zadarko.

W skład drugiej grupy biskupów odbywających wizytę ad limina apostolorum wchodzą: archidiecezja gdańska z diecezjami pelplińską i toruńską, archidiecezja szczecińsko-kamieńska z diecezjami koszalińsko-kołobrzeską i zielonogórsko-gorzowską, archidiecezja poznańska z diecezją kaliską oraz archidiecezja wrocławska z diecezjami legnicką i świdnicką.

BP KEP

Konferencja Prasowa - Ad limina apostolorum - Rzym, 11 października 2021 r.

Więcejnagrań:

 

BRAK KOMENTARZY