Przekazanie Polakom Światełka Betlejemskiego odbyło się 9 grudnia br. na granicy polsko-czeskiej, w Czyżowicach k. Wodzisławia Śląskiego ok. godz. 22:00. Tam też nastąpiło przegrupowanie środowisk harcerskich, dzięki którym Światełko dotarło do różnych regionów w Polsce i poza granicami kraju. Wcześniej, harcerze pochodzący ze Śląska wraz z ks. Piotrem Laryszem, kapelanem Śląskiej Chorągwi ZHP, uczestniczyli w uroczystości przekazania Betlejemskiego Światła Pokoju, które miało miejsce w austriackim Linz.

Podczas przekazania Światełka Betlejemskiego w Czyżowicach abp Adrian J. Galbas SAC wygłosił słowo, w którym przytoczył historię i drogę, jaką wcześniej przebył podawany ogień. „Przychodzi ono z miejsca, gdzie narodził się Książe Pokoju, ale gdzie teraz niestety znów trwa wojna” – mówił metropolita katowicki. „Ciągle mając do dyspozycji kawałek metalu wolimy z niego zrobić miecz niż lemiesz, włócznię niż sierp. Ciągle mając trochę czasu, wolimy go przeznaczyć na wojny, wojenki, bijatyki i kłótnie, niż na rozmowę i dialog. Ciągle mając nieco życia do przeżycia, tracimy je krzywdząc innych” – mówił abp Galbas.

Metropolita zachęcał wszystkich zebranych na uroczystości do wyciągnięcia refleksji na temat przekazywania światła. „Światło nie zgasło!” – tłumaczył abp Galbas. „Teraz potrafi pośrodku grudniowej nocnej ciemności dać nam trochę jasności i ciepła. Nie jest mega blaskiem i wielkim upałem, jest małym światełkiem, ale wystarczającym, by iść ” – mówił abp Galbas.

Abp Adrian Galbas SAC zachęcał do dzielenia się Światłem Betlejemskim z bliskimi. „Niech dotrze do (…) domów, zakładów pracy, siedzib władz, do instytucji, szpitali, szkół, hospicjów, więzień, do wojskowych koszar. Przede wszystkim jednak niech dotrze do ludzkich serc, szczególnie do tych, w których jest teraz ciepło i zimno, w których jest niezgoda, a nawet wojna. Niech da nam inspiracje, natchnienie i siłę, by być tymi, którzy wprowadzają pokój” – podkreślał metropolita katowicki.

Idea przekazywania Betlejemskiego Światła Pokoju sięga 1986 r. Akcji od 1987 r. patronują austriaccy skauci, którzy przewożą do swojego kraju płomień z Groty Betlejemskiej – miejsca narodzin Chrystusa. W Wiedniu odbywa się ekumeniczna uroczystość, podczas której płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich.

Związek Harcerstwa Polskiego uczestniczy w przekazywaniu Betlejemskiego Światła Pokoju od 1991 r. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ – do Szwecji.

asp/KAI/BP KEP

fot. ks. Piotr Larysz