Arcybiskup Jan Romeo Pawłowski z Polski został nuncjuszem apostolskim w Grecji. Do niedawna kierował on jedną z sekcji watykańskiego sekretariatu stanu, odpowiedzialną za personel papieskich przedstawicielstw w świecie. Na tym stanowisku zastąpił go 10 września abp Luciano Russo.

Papieską nominację ogłosiło dziś w południe (1 grudnia 2022 r.) Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Abp Jan Romeo Pawłowski urodził się 23 listopada 1960 roku w Biskupcu (archidiecezja warmińska). W 1979 roku wstąpił do Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Święcenia kapłańskie przyjął 1 czerwca 1985 roku z rąk kardynała Józefa Glempa. W latach 1987–1991 odbył studia w Rzymie na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim, uwieńczone doktoratem z prawa kanonicznego oraz studia specjalistyczne w Papieskiej Akademii Kościelnej, przygotowujące do pracy w placówkach dyplomatycznych Stolicy Apostolskiej.
 W 1991 roku rozpoczął służbę w dyplomacji Stolicy Apostolskiej, pracując kolejno w Kongo (Brazzaville), RPA, Czadzie, Tajlandii, Brazylii i Francji. Od końca 2002 roku pełnił posługę w watykańskim Sekretariacie Stanu, w Sekcji ds. Relacji z Państwami. 18 marca 2009 roku Benedykt XVI mianował go nuncjuszem apostolskim w Republice Konga (Brazzaville) i Gabonie, wynosząc do godności arcybiskupa i przydzielając stolicę tytularną w Sejnach. Sakrę biskupią przyjął 30 kwietnia 2009 roku z rąk ówczesnego sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej kard. Tarcisio Bertone SDB. 7 grudnia 2015 roku papież Franciszek mianował go delegatem ds. nuncjatur w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej, zaś 17 grudnia 2020 r. przemianował to stanowisko na sekretarza ds. przedstawicielstw papieskich. Abp Pawłowski był nim do września br.

 

Zdjęcie ilustracyjne: Uroczystość ku czci św. Stanisława BM na Skałce 08.05.2022 r./ fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej (https://www.flickr.com/photos/archidiecezjakrakow/)

BRAK KOMENTARZY