Akcja „Polak z Sercem dla pokoju” obejmuje działaniami całą Polskę.

Działające w Broku Ogólnopolskie Centrum Pomocy Ukrainie to miejsce, w którym koordynowana jest pomoc i udzielane są niezbędne informacje dla osób, które chcą wesprzeć potrzebujących. Niezwykle istotnym dla działania centrum jest Infolinia Koordynacji Pomocy Ukrainie. Czynna codziennie od 8:00-20:00 pod numerem telefonu +48 602 606 137. Informacje udzielane są w trzech językach angielskim, ukraińskim i polskim. Mogą z niej skorzystać osoby potrzebujące pomocy, jak i chcące pomóc, np. finansowo, bądź jako wolontariusze.

Organizatorzy – „FUNDACJA DLA MŁODZIEŻY” oraz Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży prowadzi także lekcje języka polskiego oraz zajęcia z doradztwa zawodowego. „Chcemy, aby uchodźcy czuli się w Polsce komfortowo — żeby, jak najszybciej odnaleźli się w
nowej rzeczywistości. Do dyspozycji są także tłumacze oraz wsparcie psychologiczne”. – Adam Sołtys, koordynator akcji.

W przygotowaniu jest specjalny numer miesięcznika „Wzrastanie” w j. ukraińskim, który
będzie pełnił funkcję przewodnika dla uchodźców. Poruszy również ważne i trudne tematy, m.in. „Jak rozmawiać z dziećmi o wojnie?”. Nieustannie organizowane są także transporty z pomocą humanitarną — kierowane docelowo na tereny objęte wojna. Jeden z nich jest właśnie w drodze.

Potrzebę tych działań dostrzega również Pani Senator Maria Koc, która 23 maja odwiedziła
działające centrum: „Część uchodźców chce pozostać, przynajmniej na jakiś czas i należy im pomóc zintegrować się – należy im pomóc w nauce j. polskiego, w znalezieniu pracy, w znalezieniu jakiegoś mieszkania, usamodzielnienia się. I mogą to zrobić chociażby dzięki centrum prowadzonemu przez KSM i FDM. Niezwykle cenna inicjatywa – właśnie na tym ta pomoc ma teraz polegać!” – Senator Maria Koc, jedna z inicjatorek akcji „Polak z Sercem”, którą od kilku lat wspiera jej działanie.

Dzień z życia centrum zobaczyli również gospodarze terenu, na którym się znajduje. Pan
Marek Bączek nadleśniczy z nadleśnictwa Ostrów Mazowiecka oraz Pan Marek Młyński burmistrz Broku. Zapewnili oni o swoim wsparciu na rzecz Ukrainy. To właśnie działania różnych instytucji, organizacji oraz osób prywatnych pozwalają nieść potrzebny ratunek.

Chcesz pomóc? Zapraszamy do kontaktu pod adresem: kontakt@polakzsercem.pl

Polakzsercem.pl

BRAK KOMENTARZY