O posłannictwie świeckich w Kościele mówił przewodniczący Episkopatu Polski, metropolita poznański abp Stanisław Gądecki podczas Archidiecezjalnego Kongresu Parafialnych Rad Duszpasterskich Archidiecezji Poznańskiej. Miał on miejsce 14 kwietnia 2018 r. na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

„Parafia nie stanie się skutecznym ośrodkiem ewangelizacji – a także nowej ewangelizacji – jeśli nie będzie miejscem harmonijnej i twórczej współpracy duchownych i świeckich. Zdrowy Kościół to taki, w którym istnieje żywa współpraca wszystkich jego członków, tak duchownych jak i świeckich” – mówił w homilii wygłoszonej w Poznaniu abp Gądecki.

Przewodniczący Episkopatu wyjaśniał czym są Parafialne Rady Duszpasterskie i jakie są ich zadania. „Rada jest przestrzenią uważnego słuchania siebie nawzajem. Nie idzie więc o pokazywanie palcem, co powinien zrobić proboszcz, ale o odkrycie tego, co możemy uczynić razem z nim […] Jest ona organem doradczym, który – pod kierownictwem proboszcza lub rektora kościoła – czuwa nad organizacją życia duszpasterskiego we wspólnocie parafialnej lub we wspólnocie wiernych gromadzącej się przy kościele rektoralnym”- mówił.

>>Tekst homilii

Kongres Parafialnych Rad Duszpasterskich został przygotowany przez Archidiecezję Poznańską we współpracy z Międzynarodowymi Targami Poznańskimi oraz Fundacją „PRO PUBLICO”. Uczestnicy wzięli udział w Eucharystii, której przewodniczył Arcybiskup Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański, zwiedzili wystawę targów SAKRALIA oraz wysłuchali przygotowanych prezentacji i referatów dotyczących działalności Parafialnych Rad Duszpasterskich w parafiach.

Archidiecezjalny Kongres Parafialnych Rad Duszpasterskichwww.archpoznan.pl/ BPKEP

BRAK KOMENTARZY