„Światło dla Ciebie” to hasło tegorocznej 32. edycji Betlejemskiego Światła Pokoju, które jest symbolem uniwersalnych wartości braterstwa i pokoju. W czwartek 22 grudnia podczas spotkania opłatkowego w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie z rąk kapelana harcerzy otrzymał je przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Płomień pochodzący z groty Narodzenia Chrystusa w Betlejem na ręce Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski przekazał naczelny kapelan ZHP ks. hm. Wojciech Jurkowski SAC. „Najpierw to światło trafiło z rąk polskich harcerzy do Medyki, gdzie usłyszeliśmy słowa, które brzmiały jak życzenie, aby ten ogień pokoju zastąpił ogień wojny. Taki był początek tegorocznej sztafety światła, która trwa od 11 grudnia” – powiedział ks. hm. Jurkowski.

Nawiązując do hasła tegorocznej edycji kapelan przypomniał zebranym, że ten blask, że Światło Chrystusa jest dla każdego. „Chciałbym, aby przyjmując to światło, także nasi pasterze wiedzieli, że chcemy, aby ten płomień rozgrzewał ich do wielkiej miłości i służby Panu Bogu. Święty Franciszek z Asyżu mówił, że po to dekorujemy i ustawiamy szopki, aby choć na chwilę Betlejem zagościło w naszych domach, kościołach czy na skwerach. Dzisiaj niech to światło czyni Betlejem w episkopacie i w każdym sercu – dodał ks. hm. Jurkowski.

Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 r. Tradycją stało się, że ZHP otrzymuje Światło od słowackich skautów. Przekazanie odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji, raz w Polsce.

 

BP KEP