Dykasteria ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zatwierdziła wybór bł. kard. Stefana Wyszyńskiego na Patrona Instytutów Świeckich w Polsce. Uroczyste ogłoszenie dekretu nastąpiło 25 stycznia br. w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski.

Jak czytamy w Confirmatio Dykasterii z 23 listopada 2023 roku, „członkowie Instytutów Świeckich w Polsce otaczają szczególną czcią Błogosławionego Stefana Wyszyńskiego, biskupa, dobrego i nieustraszonego pasterza, który postawił wszystko na Maryję i chciał służyć samemu Bogu”.

Przychylając się do ich próśb, abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, zatwierdził wybór bł. Stefana Wyszyńskiego jako Patrona członków Instytutów Świeckich w Polsce, i 18 sierpnia 2023 roku przedłożył prośbę o Confirmatio w Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Joanna Wójtowicz, przewodnicząca Krajowej Konferencji Instytutów Świeckich, przyznała, że u początków wielu Instytutów świeckich był kontakt ich założycieli z Prymasem i konsultowanie, co robić z osobami świeckimi, które chcą być w świecie, ale chcą być jednocześnie konsekrowane. „I to był namysł wspólny, ale źródłem podstawowym i decyzyjnym był Prymas. Także zasługuje on na nasz szacunek i poznawanie jego nauki, a także świadectwo, że on jest źródłem wielu naszych Instytutów świeckich” – podkreśliła.

„Świadomość, że Prymas Wyszyński jest naszym Patronem, spowoduje nie tylko umocnienie naszej działalności, ale także wytyczenie dalszych kierunków. Prymas po prostu wiedział, czym jest służba Panu Bogu i jak można robić to w warunkach świeckich” – zaznaczyła Joanna Wójtowicz.

Agnieszka Kołodyńska, odpowiedzialna generalna Instytutu Prymasa Wyszyńskiego, przyznała, że kard. Stefan Wyszyński „otaczał ojcowską troską wiele Instytutow świeckich, które jeszcze nie miały zrozumienia w rzeczywistości Kościoła i świata”.

Do Krajowej Konferencji Instytutów Świeckich należą 32 Instytuty i Stowarzyszenia. Po ślubach wieczystych w Instytutach jest 866 osób, 113 po ślubach czasowych, a w formacji wstępnej 32 – ogółem 1011 osób. Instytuty mają różne charyzmaty, założycieli, a więc i różnorodne duchowości. Delegatem Konferencji Episkopatu Polski ds. Instytutów Świeckich jest bp Józef Szamocki, biskup pomocniczy diecezji toruńskiej.

BP KEP

Konferencja prasowa przed Światowym Dniem Życia Konsekrowanego (Warszawa, 25.01.2024 r.)

Dekret Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów
potwierdzający wybór bł. Stefana Wyszyńskiego
na Patrona Instytutów Świeckich w Polsce (23.11.2023)

DYKASTERIA DS. KULTU BOŻEGO
I DYSCYPLINY SAKRAMENTÓW

Prot N. 541/23

DLA POLSKI

Członkowie Instytutów Świeckich w Polsce otaczają szczególną czcią Błogosławionego Stefana Wyszyńskiego, biskupa, dobrego i nieustraszonego pasterza, który postawił wszystko na Maryję i pragnął służyć jedynie samemu Bogu.

Z tego powodu Jego Ekscelencja Stanisław Gądecki, Arcybiskup Poznański i Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, przychylając się do ich próśb, odpowiednio zatwierdził wybór błogosławionego Stefana Wyszyńskiego, biskupa, jako Patrona u Boga członków Instytutów Świeckich w Polsce.

On więc pismem wydanym dnia 18 miesiąca sierpnia 2023 roku usilnie poprosił, by tego rodzaju wybór i jego potwierdzenie zostały zaaprobowane zgodnie z Normami dotyczącymi ustanawiania [wyboru] Patronów.

Ze swej strony Dykasteria ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, mocą uprawnień jej udzielonych przez Najwyższego Pasterza FRANCISZKA, zbadawszy to, co zostało przedstawione, oraz stwierdziwszy, że wybór i potwierdzenie zostały dokonane zgodnie z przepisami prawa, przychyla się do (tych) próśb oraz zatwierdza

BŁOGOSŁAWIONEGO STEFANA WYSZYŃSKIEGO, BISKUPA,

JAKO PATRONA U BOGA

CZŁONKÓW INSTYTUTÓW ŚWIECKICH W POLSCE

Bez względu na jakiekolwiek przeciwne zarządzenia.

Z Dykasterii Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, dnia 23 listopada 2023 roku.

Arthur Kard. Roche
Prefekt

+ Victorius Franciscus Viola, O.F.M.
Arcybiskup Sekretarz