Biskupi po tragedii w Rudnej: to trudne doświadczenie dla kopalni i rodzin

01-12-2016
1940

W najbliższą niedzielę w kościołach całej diecezji zielonogórsko-gorzowskiej wierni będą modlić się za zmarłych i poszkodowanych górników w Zakładach Górniczych Rudna w Polkowicach oraz za rodziny pogrążone w żałobie. Specjalny komunikat w tej sprawie wydał bp Tadeusz Lityński. O modlitwie w intencji zmarłych i poszkodowanych zapewniają również biskupi z innych diecezji. Bp Zbigniew Kiernikowski ogłosił najbliższą niedzielę dniem żałoby w diecezji legnickiej.

„Modlę się dziś szczególnie za górników kopalni Rudna, którzy tragicznie zginęli i za ich rodziny, prosząc Jezusa, aby dał im ukojenie i siłę” – napisał 30 listopada na Twitterze prymas Polski abp Wojciech Polak. Swoją solidarność wyraził też przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, pisząc: „Pamiętajmy w naszej modlitwie o zmarłych tragicznie górnikach kopalni Rudna oraz ich rodzinach”.

W najbliższą niedzielę we wszystkich kościołach diecezji zielonogórsko-gorzowskiej zostanie odczytany specjalny komunikat. „Z wielkim smutkiem odebrałem wiadomość, że wśród ofiar wypadku w Zakładach Górniczych Rudna w Polkowicach jest aż pięciu mieszkańców naszej Diecezji, pochodzących z Głogowa. Kilku górników przebywa jeszcze w szpitalach. To trudne doświadczenie dla kopalni i konkretnych rodzin. Tym smutniejszy jest fakt, iż tragedia wydarzyła się w okresie barbórkowym” – pisze w komunikacie bp Tadeusz Lityński.

Biskup zielonogórsko-gorzowski zapewnia o swojej łączności z całą społecznością górniczą. „Składam wyrazy współczucia wszystkim ośmiu Rodzinom przeżywającym smutek po tak nagłej stracie swoich bliskich i życzę mocy wiary, zwłaszcza na czas zasiadania przy tegorocznym wigilijnym stole, gdzie widok tradycyjnego pustego miejsca będzie szczególnie bolesny” – pisze bp Lityński.

„Jako wspólnota Kościoła diecezjalnego jesteśmy z Wami i modlimy się dzisiaj podczas każdej Mszy świętej niedzielnej o miłosierdzie Boże i łaskę nieba dla tragicznie zmarłych Górników, o powrót do pełni sił dla Poszkodowanych, o łaskę pocieszenia dla pogrążonych w żałobie Rodzin oraz o bezpieczeństwo w pracy dla całej społeczności górniczej” – podkreślił biskup zielonogórsko-gorzowski.

Również bp Zbigniew Kiernikowski w specjalnym komunikacie wzywa do modlitwy. 4 grudnia będzie w diecezji legnickiej dniem żałoby. Bp Kiernikowski już w środę, podczas akcji ratunkowej odwiedził rodziny górników. „Kieruję moje słowa, jako wyraz bliskości, współczucia i jedności ze wszystkimi, których dotknęła ta nagła śmierć, to bolesne, tragiczne odejście” – powiedział bp. Kiernikowski.

KAI/ BP KEP

Zobacz też:
>>Komunikat biskupa zielonogórsko-gorzowskiego
>>Komunikat biskupa legnickiego