Na Dużej Scenie Kieleckiego Centrum Kultury przed koncertem bp Mieczysław Cisło, były przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem KEP uhonorowany został wyróżnieniem VIR BONUS, przyznawanym od kilku lat przez Stowarzyszenie im. Jana Karskiego osobom, które istotnie przyczyniają się do realizacji idei pojednania między chrześcijaństwem a judaizmem i między Polakami a Żydami.

Nagroda została wręczona podczas uroczystego koncert symfoniczny orkiestry Sinfonia Varsovia, prowadzonej przez Jerzego Maksymiuka, która wykonała utwór pt. „Lament serca”. Kielcom in memoriam” zakończył wieczorem 4 lipca odbywające się od soboty obchody 70. rocznicy pogromu kieleckiego.

– Zdecydowaliśmy się uhonorować naszym wyróżnieniem biskupa pomocniczego archidiecezji lubelskiej Mieczysława Cisłę, gdyż przez wiele lata kierował bardzo ważnym dla dialogu chrześcijańsko–żydowskiego w Polsce Komitetem ds. Dialogu z Judaizmem KEP. Pragnęliśmy przy tej okazji wyrazić naszą wdzięczność poprzez uhonorowanie wybitnego duchownego wyróżnieniem VIR BONUS. Słowo to znaczy: „Dobry mąż”, ale też „Człowiek uczciwy” – mówił Bogdan Białek prezes Stowarzyszenia im. Jana Karskiego.

Ta fraza, zdaniem Bogdana Białka, podkreśla wybitne kompetencje zarówno intelektualne, ale przede wszystkim moralne. – Naszymi laureatami VIR Bonus i dla kobiet FEMINA BONA były takie osoby jak Irena Sendlerowa, Maria Stolzman, naczelny rabin Polski Michael Schudrich, który jest obecny z nami – podkreślił Białek.

Naczelny rabin Polski Michael Schudrich w swym krótkim wystąpieniu nawiązał do tradycji żydowskiej, która kultywuje postawy dwóch braci – Mojżesza, uduchowionego, będącego w stałym kontakcie Bogiem i Aarona, bardzo związanego z ziemskimi sprawami, szukającego pokoju między ludźmi.

– Rzadko mogę spotkać człowieka, który jest równocześnie Mojżeszem i Aaronem. Takim jest nasz przyjaciel ksiądz biskup Mieczysław Cisło – podkreślił naczelny rabin Polski.

Bp Mieczysław Cisło dziękując za wyróżnienie go zaszczytnym wyróżnieniem, wspomniał skromnie, że nic nadzwyczajnego nie robił, jak tylko to co nakazuje i każe czynić Ewangelia i co Kościół ogłosił 50 lat temu podczas II soboru watykańskiego w dokumencie „Nostra aetate”, w którym opłakiwane są wszelkie krzywdy zadane Żydom w ciągu 2 tysięcy lat.

– Kościół podkreśla, że wyrastamy z korzeni żydowskich. Kościół podkreśla, że jesteśmy braćmi. To mocno akcentował w swoim pontyfikacie papież Jana Paweł II. Nie mógłbym prowadzić tego dialogu w imieniu Konferencji Episkopatu Polski, gdyby nie partner tego dialogu. Dlatego pragnę podziękować szczególnie bratu rabinowi Michaelowi Schudrichowi, który pokazuje jak można prowadzić ten dialog przez Żydów z Polakami i katolikami – podkreślił laureat nagrody.

Biskup szczególnie podziękował Polskiej Radzie Chrześcijan i Żydów i Bogdanowi Białkowi, jej współprzewodniczącemu, za to co czyni dla pojednania chrześcijańsko- żydowskiego.

KAI

BRAK KOMENTARZY