Bruksela: COMECE obraduje nt. ubóstwa w Europie

27-10-2016
1396

Problem ubóstwa w Europie to główny temat jesiennej sesji plenarnej Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej w Brukseli. Otwierając obrady przewodniczący COMECE kard. Reinhard Marx podkreślił, że Kościół chciałby wspomóc Unię w pokonywaniu trawiących ją licznych kryzysów. „W czasie trwania tych egzystencjalnych kryzysów Unii COMECE staje się ważniejsza niż kiedykolwiek” – uważa niemiecki hierarcha.

Uczestniczący w spotkaniu przedstawiciel polskiego episkopatu bp Janusz Stepnowski wskazał na konkretne sprawy podjęte w czasie obecnych obrad. Wśród nich jedną z najważniejszych jest problem rosnących na naszym kontynencie obszarów biedy, które są m.in. skutkiem przeżywanych w Europie trudności.

„Ta bieda się poszerza. To widać w naszych parafiach, diecezjach i krajach. Nawet państwa bogate widzą, że grupa ludzi biednych jest coraz większa. Próbuje się temu zaradzić przez pracę Caritas: widzę to w mojej diecezji” – powiedział biskup łomżyński. Dodał, że Caritas Polska angażuje się także w rozwiązanie różnych problemów w Europie i na całym świecie.

W Brukseli omawiano też problem „budzącej pewne niepokoje, szczególnie tutaj w Belgii, w Walonii, umowy gospodarczej z Kanadą (CETA)”. Zdaniem biskupa „jest to sprawa regulacji i arbitrażu inwestycyjnego, który sprzyja panowaniu wielkich korporacji nad suwerennymi demokracjami i nad państwami”.

„Inną sprawą, którą też poruszyliśmy, był Brexit. Dotknęło to wszystkie kraje europejskie, także Polskę, która ma w Wielkiej Brytanii bardzo liczną grupę emigrantów. Wiąże się z tym fala rasistowskich incydentów wymierzonych w obywateli państw europejskich, a szczególnie w nas. Kilka osób nawet straciło życie” – mówił dalej przedstawiciel polskiego episkopatu w COMECE. Zwrócił uwagę, że niedawne referendum w sprawie Brexitu wyzwoliło niespodziewaną agresję na tle rasistowskim. „I obcokrajowcy mieszkający na Wyspach Brytyjskich odczuwają niepokój z powodu wymierzonej w nich wrogości” – powiedział bp Stepnowski.

(KAI/RV) / Bruksela