Muzyka barokowa kompozytorów z XVIII wieku zabrzmi dziś wieczorem podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”. Koncert z okazji Jubileuszu 300-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej odbędzie się bazylice jasnogórskiej.

Podczas koncertu wystąpią m.in. Venice Baroque Orchestra oraz Romina Basso – mezzosopran. Artyści wykonają m.in. „Te decus virginum”, „Concerto Grosso G-dur” Georga Friedricha Händla, „Ascende laeta“, „Sinfonia na orkiestrę smyczkową G-dur“ Antonio Vivaldiego, „Concerto Grosso D-dur“ Arcangelo Corellego oraz „Salve Regina” Nicolo Porpora.

Z kolei w Nowej Brzeźnicy, w kościele pw. św. Jana Chrzciciela, podczas koncertu muzyki góralskiej wystąpi m. in. Jan Karpiel Bułecki.

Forma mszy i jej różnorodne odsłony – od klasycznej gregoriańskiej po „Missa pro pace” Feliksa Nowowiejskiego – to główny motyw tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”, który potrwa do 7 maja. Festiwal organizuje Stowarzyszenie Przyjaciół Gaude Mater. Patronat honorowy nad Festiwalem objął prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

W tym roku Festiwal gości w Częstochowie, gdzie odbędzie się najwięcej koncertów, ale obecny będzie także w Bydgoszczy, Toruniu, Radomsku, Nowej Brzeźnicy i Kłomnicach oraz za granicą, w opactwie benedyktyńskim w Brauweiler koło Kolonii.

Festiwalowi towarzyszy 13. Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski „Musica Sacra Nova”.

Na program XXVII edycji złoży się kilkanaście wydarzeń z udziałem wielu wybitnych artystów z Iranu, Francji, Włoch i Polski. Na zakończenie Festiwalu odbędzie się koncert w 140. rocznicę urodzin Feliksa Nowowiejskiego. W bazylice jasnogórskiej 6 maja wystąpią: Orkiestra Symfoniczna i Chór Filharmonii Częstochowskiej im. Bronisława Hubermana.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” to największy w Polsce projekt promujący muzykę różnych religii i kultur, od ponad 25-lat związany z Częstochową i Jasną Górą. Festiwal ma dwie misje – dialog chrześcijaństwa, judaizmu i islamu oraz promocję polskiej muzyki sakralnej, zarówno współczesnej i dawnej.

KAI

Zdjęcie ilustracyjne: Mazur/Episkopat.pl

BRAK KOMENTARZY