Dziś wieczorem na krakowskich Błoniach odbędzie się nabożeństwo Drogi Krzyżowej z udziałem papieża Franciszka i kilkuset tysięcy uczestników ŚDM. Autorem rozważań jest bp Grzegorz Ryś, biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej. Refleksje będą oparte o 14 uczynków miłosierdzia względem ciała i duszy.

Podczas nabożeństwa, które od 1993 r. jest częścią głównych uroczystości ŚDM, krzyż ŚDM będą nieśli kolejno przedstawiciele wspólnot i zgromadzeń, pełniących dzieła miłosierdzia, m.in.: Cenacolo, Sant’Egidio i misjonarki miłości. Nabożeństwo pod hasłem „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”, rozpocznie się na Błoniach o godz. 18.00.

Treść poszczególnych stacji organizatorzy chcą wyrazić także poprzez obraz i dźwięk. „ Artystyczno-sceniczne formy zasugerują tematykę danej stacji. Muzyka natomiast dopełni i stworzy klimat. Wydaje się nam, że to będzie ciekawe połączenie klasycznej muzyki pasyjnej z nowoczesnymi improwizacjami” – mówi szef sekcji Wydarzeń Centralnych, ks. Marek Hajdyła.

Każda stacja ukazywać będzie spotkanie z inną formą artystyczną, obrazującą nazwę i treść stacji. W tym celu twórcy wykorzystali różne, nowoczesne, awangardowe, czasem symboliczne formy sztuki; począwszy od tańca nowoczesnego, malarstwa muralowego, akrobacji powietrznej, animacji komputerowej, aż po performance i sztukę ulicy.

Dodatkowym wyróżnikiem stacji Drogi Krzyżowej będą żywe drzewa – kilkumetrowe dęby, stojące w donicach przy każdym podium. Obok nich będą stały tablice z nazwą stacji oraz korespondującego z nią uczynku miłosierdzia. Te 14 drzew wraz z tablicami zostanie po ŚDM przewiezione i posadzone na terenie sanktuarium św. Jana Pawła II w Centrum „Nie lękajcie się!” na Białych Morzach. Staną się pamiątką ŚDM 2016, którą każdy pielgrzym w przyszłości będzie mógł przejść.

Wśród artystów, którzy będą brać udział w etiudach artystycznych będzie m. in. białoruski artysta Maksim Woitiul, który jest m. in. pierwszym solistą zespołu baletowego Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie, Julita Gumulak, tancerka, pedagog, choreograf, absolwentka Ogólnokaształcącej Szkoły Baletowej w Poznaniu. W wydarzeniu udział weźmie także Alexey Talko z Ukrainy, artysta malarz , specjalizujący się w malarstwie muralowym i graffiti.

Podczas Drogi Krzyżowej, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży oraz OAZA – Grupa wolontariuszy – ok. 400 osób, utworzą z własnych ciał kształt krzyża. Do tego zostanie specjalnie wyznaczony sektor na Błoniach, wolontariusze utworzą krzyż , między sektorami z publicznością.

Na zakończenie nabożeństwa Franciszek wygłosi do młodych przemówienie.