Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Przygotowania do sesji Synodu Biskupów w Rzymie w październiku br., nowy program duszpasterski Kościoła w Polsce, 37. Światowe Dni Młodzieży, konflikt w Ukrainie oraz 80. rocznica tragicznych wydarzeń na Wołyniu były głównymi tematami 395. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. Odbyło się one od 12 do 14 czerwca w Lidzbarku Warmińskim. Miejsce Zebrania Plenarnego związane było z rocznicami kopernikańskimi: 550. rocznicą urodzin i 480. rocznicą śmierci Mikołaja Kopernika.

Komunikat po obradach

W pierwszym dniu obrad biskupi omówili m.in. przygotowania do XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, które odbędzie się od 4 do 29 października 2023 r. w Rzymie. Wieczorem modlili się w Stoczku Klasztornym – miejscu uwięzienia bł. Stefana Wyszyńskiego.

Abp Górzyński w Stoczku Klasztornym: Prosimy szczególnie o pokój

We wtorek, 13 czerwca, biskupi zajęli się m.in. sprawami Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, a także dokonali wyborów do gremiów Episkopatu.

Wybory 395. Zebrania Plenarnego KEP

Ponadto wysłuchano wystąpień Delegatów Episkopatów Francji, Ukrainy, Chorwacji i Rosji, którzy wzięli udział w spotkaniu.

Po południu biskupi modlili się w Bazylice Archikatedralnej we Fromborku.

Abp Gądecki: Kopernik łączył w sobie Fides et Ratio

Ostatni dzień 395. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski rozpoczął się Mszą św. w Kolegiacie Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Lidzbarku Warmińskim.

Bp Wętkowski w Lidzbarku Warmińskim: Przyjęcie prześladowania jest służbą Jezusowi

Podczas trzeciego dnia obrad biskupi wysłuchali m.in. relacji ze spotkania grupy kontaktowej Konferencji Episkopatów Polski i Niemiec w Augsburgu; omówili też przygotowania do Światowych Dni Młodzieży. Wśród tematów były też obchody Światowego Dnia Modlitw o Ochronę Stworzenia oraz kwestie przedstawione przez delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży abp. Wojciecha Polaka.

“Staraliśmy się przygotować do Synodu w taki sposób, aby podjąć najtrudniejsze tematy i skonfrontować się z nimi w takim duchu, ażeby przedstawić w odniesieniu do trudnych tematów nauczanie Soboru Watykańskiego II, np. w kwestii udziału we władzy, święceń kobiet, inkluzji, synodalności” – mówił abp Stanisław Gądecki, podsumowując zebranie.

Relacja z konferencji prasowej

W komunikacie po obradach, biskupi zapewnili o modlitwie za Ukrainę. Jak poinformowali, 17 czerwca br., we wszystkich parafiach w Polsce, zostanie odmówiony Akt zawierzenia Ukrainy i Rosji Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny. Zaapelowali również „o rozwagę i dialog społeczny oraz budowanie narodowego pojednania”.

BP KEP

395. ZP KEP – galerie zdjęć:

CELEBRACJE LITURGICZNE:
Nieszpory i Msza św. w Stoczku Klasztornym (12.06.2023 r.)

Nieszpory i Msza św. w Bazylice Archikatedralnej Wniebowzięcia NMP (Frombork, 13.06.2023 r.)

Msza św. w Kolegiacie Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Lidzbarku Warmińskim (14.06.2023 r.)

OBRADY:
395. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski - pierwszy dzień obrad (Lidzbark Warmiński, 12.06.2023)

395. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski - drugi dzień obrad (Lidzbark Warmiński, 13.06.2023)

395. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski - trzeci dzień obrad (Lidzbark Warmiński, 14.06.2023)

 

NO COMMENTS