Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Podczas spotkań istnieje pewna swoboda wymiany myśli. Odbywają się one w atmosferze otwartości i zrozumienia – powiedział abp Józef Górzyński, metropolita warmiński, podczas konferencji prasowej w trzecim dniu wizyty ad limina apostolorum pierwszej grupy biskupów z Polski.

Abp Górzyński przyznał, że jednym z elementów wizyty ad limina jest sprawozdawczość, która ma kilka poziomów. Przed rozpoczęciem wizyty zostały wysłane do kongregacji sprawozdania z diecezji. Także każde spotkanie w dykasterii rozpoczyna się od krótkiej prezentacji. „Spotkanie prowadzi zazwyczaj szef kongregacji czy dykasterii rzymskiej i zwykle on zabiera głos, po to aby wprowadzić nas w temat” – zauważył.

Metropolita warmiński przyznał, że podczas spotkań istnieje pewna swoboda wymiany myśli. „Mamy wiele spraw do omówienia, które są branżowe na tych odcinkach pracy, które leżą w zakresie danej kongregacji” – stwierdził. Dodał, że spotkania odbywają się w atmosferze otwartości i zrozumienia.

„Jest dla mnie wielką radością, kiedy przyjeżdżamy jako biskupi, aby się pomodlić, być u grobów Apostołów i zaczynamy każdy dzień Mszą świętą. Te wszystkie intencje z Kościoła w Polsce, z naszej Ojczyzny, z Kościoła powszechnego i wszystkie problemy, których doświadczamy, zwłaszcza te z ostatnich lat, składamy na ołtarzach w poszczególnych bazylikach” – stwierdził z kolei bp Jerzy Mazur, biskup ełcki.

Bp Mazur przyznał, że dla niego ważna jest teraz modlitwa o pokój na wschodniej granicy Polski. „Chodzi o modlitwę o rozwiązywanie spraw w duchu dialogu” – dodał.

Biskup ełcki zauważył, że w każdej kongregacji biskupi słyszą o służbie w tychże kongregacjach. „I to jest prawda, bo kongregacje i rady są po to, abym nam pomagać, patrzą z perspektywy Kościoła powszechnego. Dlatego jest radość bycia z kimś, kto pragnie służyć i ukazuje to w czynach” – powiedział.

Bp Mazur opowiedział także o wizycie w Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. „Przedstawiliśmy to, co Komisja Episkopatu ds. Misji i Papieskie Dzieła Misyjne, a także różnorodne środowiska misyjne – zgromadzenia misyjne, fundacje misyjne – robią w Polsce w tym wielkim misyjnym dziele Kościoła: animacji, formacji, współpracy, ale także pomocy duchowej, materialnej” – stwierdził. Przyznał, że wielką radość sprawiły biskupom słowa prefekta tejże Kongregacji i jego współpracowników o pięknej pracy polskich misjonarzy i misjonarek, którzy posługują w 98 krajach świata.

Biskupi odwiedzili w ostatnich dwóch dniach m.in. Papieską Radę ds. Popierania Jedności Chrześcijan, Papieską Radę ds. Tekstów Prawnych, Kongregację ds. Biskupów, Kongregację Nauki Wiary, Kongregację ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, Kongregację ds. Ewangelizacji Narodów, Kongregację ds. Kościołów Wschodnich, Papieską Radę ds. Kultury, Trybunał Roty Rzymskiej, Trybunał ds. Duchowieństwa, Sekretariat Stanu Sekcję Drugą (zajmującą się relacjami z państwami) oraz Najwyższy Trybunał Sygnatury Apostolskiej.

BP KEP

Konferencja Prasowa - Ad limina apostolorum - Rzym, 6 października 2021 r.

NO COMMENTS