Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Dwudniowe obrady 389. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski rozpoczną się dziś w Kalwarii Zebrzydowskiej. To miejsce jednego z głównych ośrodków kultu maryjnego i pasyjnego w Polsce oraz najstarszej i największej w Europie kalwarii.

W Kalwarii Zebrzydowskiej, położonej w archidiecezji krakowskiej znajduje  się kościół i klasztor bernardynów oraz zespół kaplic i kościołów dróżkowych. Fundacji klasztoru i kalwarii dokonał w 1602 r. Mikołaj Zebrzydowski. Jest to najstarsza i największa w Europie kalwaria a liczba pielgrzymów sięga dwóch milionów rocznie. Jest też jedyną kalwarią na świecie wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO (w 1999 r.).

Kalwaria Zebrzydowska nazywana “polską Jerozolimą” słynie m.in. z nabożeństw na Dróżkach Pana Jezusa i Dróżkach Matki Bożej oraz z Cudownego Obrazu Maryi Kalwaryjskiej. Opiekę nad tym miejscem sprawują ojcowie bernardyni. Ważną ich posługą jest m.in. sakrament pokuty. Największym wydarzeniem w ciągu roku są obchody odpustu Wielkiego Tygodnia i Chwalebne Misterium Męki Pańskiej, w które za każdym razem zaangażowanych jest około 150 aktorów. Z kolei od 9 do 16 sierpnia trwa w Kalwarii Zebrzydowskiej tygodniowy odpust Zaśnięcia i Wniebowzięcia Matki Bożej.

Kalwaria Zebrzydowska mieszcząca się niedaleko Wadowic była jednym z ulubionych miejsc modlitwy św. Jana Pawła II, który od najmłodszych lat nawiedzał bazylikę i dróżki.  “[…] czuję potrzebę, żeby tu przychodzić, bo tu się odkrywa wciąż na nowo te najgłębsze prawdy naszej wiary. Odkrywa się ludzki i Boski wymiar pojednania […] Dobrze, że chodzicie po tych dróżkach i że sięgacie tak w głąb naszej wiary, a zarazem w głąb swoich sumień. Ta Kalwaria buduje człowieka, ta Kalwaria odbudowuje człowieka. Odbudowuje człowieka wewnętrznego, duchowego” – mówił kard. Karol Wojtyła o sanktuarium kalwaryjskim 18 sierpnia 1974 roku. Jako papież odwiedził to miejsce w 1979 i 2002 roku. Jego ostatnia Eucharystia w Polsce w 2002 roku miała miejsce właśnie w kalwaryjskiej Bazylice. Jan Paweł II zawierzył wtedy Maryi losy Kościoła i Narodu Polskiego. W sierpniu 2020 r. Jan Paweł II został ogłoszony patronem Kalwarii Zebrzydowskiej. W 2006 r. wizytę w Kalwarii złożył również papież Benedykt XVI. W 2020 r. w kalwaryjskiej bazylice odbył się pogrzeb kard. Mariana Jaworskiego, emerytowanego metropolity lwowskiego, który był również związany z Kalwarią i nazywany czasem “Kardynałem Kalwaryjskim”.

  Zebranie plenarne Episkopatu rozpocznie się w Kalwarii Zebrzydowskiej o godz. 11.00 i zakończy w sobotę, 12 czerwca po południu. Pierwszego dnia obrad wieczorem biskupi udadzą się do Bazyliki Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie, gdzie ponowią Akt poświęcenia Narodu Polskiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Z kolei 12 czerwca rano będą celebrować Mszę świętą w Sanktuarium pasyjno-maryjnym oo. Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej. Liturgii przewodniczyć będzie i homilię wygłosi abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. Z uwagi na obrady przez cały dzień w piątek oraz w sobotę do godz. 15.00 poruszanie się po terenie kalwaryjskim będzie ograniczone.

kalwaria.eu/ BP KEP

 Zobacz też:

Tematyka obrad biskupów
Obsługa medialna
Informacje o Kalwarii Zebrzydowskiej
Katolicka Agencja Informacyjna

Zdjęcia Kalwarii Zebrzydowskiej do pobrania

Kalwaria Zebrzydowska - czerwiec 2021