(Polski) Warszawa: Nabożeństwo „Umrzeć z nadziei” w ramach Tygodnia Modlitwy za Uchodźców

0
578

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

W intencji trzech mężczyzn, których ciała znaleziono w niedzielę 19 września w Polsce, niedaleko granicy z Białorusią i Litwą, oraz tysięcy innych migrantów, którzy zginęli w drodze do Europy, uciekając przed nędzą, przemocą i wojną, będą się dziś modlić mieszkańcy Warszawy podczas nabożeństwa „Umrzeć z nadziei”.

Ekumenicznej modlitwie, która odbędzie się we wtorek 28 września o godz. 19. w parafii św. Barbary przy ul. Nowogrodzkiej 51, przewodniczył będzie kard. Kazimierz Nycz. W nabożeństwie uczestniczyć będą przedstawiciele innych Kościołów chrześcijańskich, wśród nich reprezentujący Polską Radę Ekumeniczną ks. Grzegorz Giemza. W modlitwie wezmą także udział uchodźcy i imigranci mieszkający w Warszawie, a zaproszeni są na nią wszyscy, którzy w ten sposób chcą wyrazić swoją solidarność z uchodźcami. Wierni zgromadzą się przy krzyżu wykonanym z drewna łodzi migrantów rozbitych u wybrzeży Lesbos, przywiezionym przez członków Wspólnoty Sant’Egidio, którzy już po raz drugi towarzyszyli uchodźcom na tej greckiej wyspie podczas „solidarnych wakacji”. Więcej informacji o warszawskim nabożeństwie można znaleźć pod linkiem: https://www.facebook.com/events/392203145651386/. Transmisję z wydarzenia będzie można śledzić online: https://youtu.be/H1xFL-fvaSE.

Wspólnota Sant’Egidio już po raz siódmy zaprasza Polaków do modlitwy w intencji tych, którzy zginęli w drodze do Europy. W czasie nabożeństw „Umrzeć z nadziei” wymieniane są ich imiona i krótkie historie. Tegoroczny Tydzień Modlitwy za Uchodźców „Umrzeć z nadziei” rozpoczął się 26 września, w 107. Światowym Dniu Migranta i Uchodźcy, i potrwa do 3 października. Inicjatywa kolejny raz objęta została patronatem Rady Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek. – Jako chrześcijanie mamy ewangeliczną powinność wobec obcych. Chrystus chce, byśmy w nich Go spotykali. Trzeba nam się modlić, żeby otrzymać światło, które pomoże odrzucić wątpliwości i lęki; światło, które pomoże nam znaleźć właściwą formę miłości. Jeżeli brakuje modlitwy, w to miejsce wchodzą ludzkie spekulacje, wygrywa najczęściej lęk, ideologia, populizm ludzi mających w tym ukryte i jawne interesy, niegodne chrześcijanina – mówił przewodniczący Rady bp Krzysztof Zadarko 23 września podczas nabożeństwa w Koszalinie. – Nasze wyspy greckie i włoskie są w Usnarzu Górnym, który stał się miejscem konfrontacji paramilitarnej, wojny hybrydowej. (…) Czy patrząc na Usnarz Górny możemy spokojnie powiedzieć: „Idźcie stąd”? Czy naprawdę 30 przemoczonych i zmarzniętych osób jest w stanie zagrozić naszej ojczyźnie, 37 milionom Polaków i 500 milionom Europejczyków? Powinniśmy wołać do tych, którzy o tym decydują: „Wpuśćcie tych ludzi”. Jak długo można przyglądać się temu, co się tam dzieje? Jak długo można patrzeć na kolejnych ludzi, którzy są dla nas wielkim wyrzutem sumienia? – apelował bp Zadarko.

Nabożeństwo „Umrzeć z nadziei” odbędzie się również w Poznaniu. Modlitwę za uchodźców w niedzielę 3 października o godz. 15.30 w bazylice św. Józefa na Wzgórzu św. Wojciecha poprowadzi bp Szymon Stułkowski.

Bieżące informacje na temat Tygodnia Modlitwy za Uchodźców dostępne są pod adresem: https://www.facebook.com/events/2185222948283167/.

Nabożeństwo w intencji uchodźców „Umrzeć z nadziei” organizowane jest przez Wspólnotę Sant’Egidio od 2015 r. W Europie trwał wówczas największy jak dotąd kryzys migracyjny, zaś w wodach Morza Śródziemnego zginęło 3771 osób. Od 1990 r. w „podróżach nadziei” do Europy życie straciło 43 390 uchodźców, kolejnych kilkanaście tysięcy uznaje się za zaginionych. Tylko przez ostatni rok, chroniąc się przed wojną, przemocą i nędzą, na Morzu Śródziemnym i szlakach lądowych życie straciło 4071 osób.

Według danych ONZ w ubiegłym roku liczba uchodźców na świece wzrosła do rekordowego poziomu 82,4 mln. Historię jednego z nich – młodego Afgańczyka Nasima – prezentuje film przygotowany przez Wspólnotę Sant’Egidio podczas „solidarnych wakacji” na wyspie Lesbos. Można go obejrzeć pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=5okQuDWjYCs&ab_channel=Sant%27EgidioPolska

***

Wspólnota Sant’Egidio skupia się na budowaniu mostów przyjaźni z najbardziej marginalizowanymi i wykluczonymi członkami społeczeństwa – bezdomnymi, osobami starszymi, dziećmi ulicy, więźniami czy uchodźcami, inspiracje i siły czerpiąc z regularnej modlitwy i lektury Słowa Bożego. Troszczy się o sprawy pokoju, ekumenizmu i dialogu międzyreligijnego. Prowadzi m.in. projekt korytarzy humanitarnych, pozwalający na bezpieczne przybycie do Włoch i innych europejskich krajów oraz sprawną integrację uchodźców. Wspólnota powstała w 1968 r. w Rzymie z inicjatywy grupy licealistów z Andreą Riccardim na czele. Dziś należy do niej ponad 65 tys. osób w 73 krajach świata. W Polsce działa w Warszawie, Poznaniu i Chojnie, a zaprzyjaźnione grupy inspirujące się jej duchowością także w innych miastach.

santegidio.org

NO COMMENTS