Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie w porozumieniu z Konferencją Episkopatu Polski już po raz ósmy w drugą niedzielę listopada organizuje Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Ze względu na dramatyczną sytuację, podobnie jak miało to miejsce w 2010 roku, tegoroczny Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym ponownie będzie poświęcony sytuacji chrześcijan w Iraku.

Zobacz: Komunikat Prezydium KEP

W związku z VIII Dniem Solidarności z Kościołem Prześladowanym do Polski na zaproszenie Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie przybył abp Baszar Warda z Irbilu w Iraku – świadek dramatycznych wydarzeń w tym kraju. W Warszawie 10 listopada spotkał się z dziennikarzami. Oprócz stolicy, podczas wizyty w Polsce,  hierarcha odwiedzi Toruń, Częstochowę i Kraków. Weźmie także udział w kongresie „Prześladowanie Chrześcijan w XXI wieku”, który będzie miał miejsce w sobotę 12 listopada w Kaliszu. W niedzielę, 13 listopada, abp Warda będzie koncelebrował Mszę św. o godz. 7.00 w Krakowie-Łagiewnikach transmitowaną przez TVP. Z Krakowa około godz. 14.00 wyjedzie do swojego kraju.

Od czasu upadku reżimu Saddama Husajna w wyniku interwencji wojsk koalicyjnych w Iraku w 2003 roku sytuacja w tym kraju jest wciąż dramatyczna, a rząd nie jest w stanie zagwarantować swoim obywatelom bezpieczeństwa.

Irak stał się symbolem wojny z chrześcijanami – podkreślają przedstawiciele sekcji polskiej Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Jak podaje PKWP, na przemoc ze strony fundamentalistów narażeni są członkowie mniejszości etnicznych i religijnych. Do zamachów dochodzi szczególnie podczas muzułmańskich świąt religijnych ze strony sunnitów i szyitów walczących między sobą o władzę.

Szczególnym „celem” są chrześcijanie, których liczba w ciągu ostatnich dziesięciu lat zmniejszyła się z prawie 1,5 mln do 250 tys. Chrześcijanie doświadczają ciągłych prób islamizacji. Wiele organizacji muzułmańskich domaga się od nich płacenia islamskiego podatku dla innowierców, tzw. „dżizji”, oraz usiłuje narzucić chrześcijańskim kobietom rygorystyczne przepisy dotyczące sposobu ubierania się. Liczni, wysocy rangą duchowni muzułmańscy, domagają się ścisłego oddzielenia kobiet od mężczyzn na uczelniach.

Jak stwierdził katolicki arcybiskup Mosulu obrządku syryjskiego Georges Casmoussa, „80 % młodych ludzi zamierza opuścić kraj lub o tym marzy”. Biskup pomocniczy Shlemon Warduni z katolickiego patriarchatu chaldejskiego w Bagdadzie dodaje: „Emigracja niszczy naszą kulturę, naszą historię, naszą wiarę i życie członków naszych wspólnot. To groźna choroba zakaźna, której nie jesteśmy w stanie zaradzić”.

Nikt nie potrafi przewidzieć, co w najbliższej przyszłości stanie się z ziemią uznawaną za kolebkę chrześcijaństwa i z jej rdzennymi mieszkańcami w Iraku, ale – jak wskazuje Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie – naszą modlitwą i wsparciem materialnym możemy im pomóc przetrwać i zachować nadzieję na lepsze jutro.

Więcej na: www.pkwp.org.pl

Zobacz też: Abp Warda opowiedział o prześladowaniu chrześcijan w Iraku

NO COMMENTS