Zainaugurowano narodowe przygotowania do 1050. rocznicy chrztu Polski

26-08-2015

Do ponownego odkrycia daru i łaski Chrztu Świętego i podjęcia zobowiązań chrzcielnych wezwał na Jasnej Górze Prymas Polski w homilii z 26 sierpnia. Z udziałem przedstawicieli Episkopatu i ok. 70 tys. pielgrzymów na Jasnej Górze miały miejsce główne uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej. Tegoroczne święto zainaugurowało narodowe przygotowania do 1050. rocznicy chrztu Polski.

0
1186
fot. Robert Binkowski
fot. Robert Binkowski

– Jubileusz chrztu Polski to nie tylko okazja, by z wdzięcznością wspominać to ważne w dziejach całego Narodu wydarzenie, ale to przede wszystkim sposobność do odnowienia i umocnienia naszej wiary, do „włączenia się w nowe scenariusze i wyzwania misji ewangelizacyjnej Kościoła” – mówił abp Wojciech Polak w homilii. Przypomniał, że nikt nie może wyrzec się swojego udziału w ewangelizacji.

Dzień wcześniej, kiedy to na Jasnej Górze odbywała się sesja Rady Biskupów Diecezjalnych, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki zapewnił, że program jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski jest już gotowy i zawiera kilkanaście przedsięwzięć. Ogólnopolskie obchody rozpoczną się 29 listopada w I niedzielę Adwentu, a w tematykę i duchowość jubileuszu wprowadzi wiernych specjalny list Konferencji Episkopatu Polski na listopadową niedzielę Chrystusa Króla. Zaplanowano wiele inicjatyw kulturalnych, katechetycznych i edukacyjnych, m.in. we współpracy z ośrodkami doskonalenia nauczycieli powstaje program edukacyjny na temat chrztu Polski.

Na Jasnej Górze z okazji uroczystości Matki Bożej o łaskę wierności Polaków w perspektywie rocznicy chrztu modlili się m.in. uczestnicy pieszych pielgrzymek, których na dzisiejszy odpust dotarło ponad 90. Przyszło w nich prawie 34 tys. wiernych.

KAI

Tekst homilii

NO COMMENTS